Heidenau K60 Scout

0

Heidenau K60 Scout jsem obul na svoje GS po krátkém pročítání recenzí na internetu v domnění, že si pořizuju kompromis mezi lehčím off-roadem a silnicí. Jak to dopadlo? Až na pár drobností skvěle.

Cestuju často na Balkán a tak jsem potřeboval pneumatiku, která něco vydrží a nezastaví mě mokrá tráva v půlce kopce. Testování pneumatik K60 Scout teda probíhalo na cestě do Gruzie, kde se na cestě střídá skvělá a nádherná silnice, silnice typu D1 u nás, polňačka, díry do země průměrně 20 centimetrů hluboké a půl metru široké a to vše doprovázeno ostrými kameny. Ačkoliv jsem měl náhradní sadu pneumatik přivázanou k motorce (bál jsem se právě propíchnutí), k mému překvapení pneumatiky zvládly cestu na jeden zátah.

Celkem jsem za cestu-necestu ujel 11 700 kilometrů a co se životnosti týče, tak přední guma ještě takových 5 000 kilometrů zvládne. Zadní to má už skoro za pár a bude to pouze v jednotkách stovek, takže reálně těch 12 000 kilometrů. Samozřejmě záleží hlavně na tom, kdo jak tahá za plyn, kudy jede a hlavně taky kolik toho veze. Takže životnost gum má u mě plus.

Heidenau K60 Scout – veškeré rozměry pneumatik

Ovladatelnost je na silnici a to nejen na krásném asfaltu opravdu dobrá. Pneumatika sedí na suchu (a to dokonce i když jsou teploty pod 10°C) vážně skvěle a člověk jim může plně důvěřovat. Na mokru je to podobné, ale nikdo samozřejmě v dešti nejezdí nad svoje možnosti nebo možnosti stroje. Při silnějším dešti jsem pozoroval horší čitelnost zadního kola. Prostě jedete a naklápíte se do zatáčky, ta se utahuje, všechno je v pořádku, víc se nakláníte a pak už je jen malý kousek rozdílu mezi „tenhle náklon ještě jde“ a „sakra, musím si vyměnit trenky“. Pneumatika je na mokru opravdu hůře čitelná (alespoň pro mě) ve velkém náklonu – nebo má na mě malé „varovné zóny“. Všeobecná adheze je skvělá: takže plusový bod, na mokru v náklonu však pro mě dávám jeden mínusový.

Tvrdost, nebo spíše pružnost pneumatiky je až zarážející. Vzal jsem opravdu hezkou řádku hodně ostrých kamenů, kdy jsem v následující vteřině čekal highsider, ale guma vydržela. Pneumatiky zvládají veškerý lehký a středně těžký terén na jedničku. Jediné s čím jsem měl problém tak byl hluboký písek. Což se dá čekat, protože tohle taky není pneumatika na brodění se písečnými dunami.

Na druhou stranu taky pneumatika nepatří mezi nejtišší – je to ale offroad guma a je tak k tomu přistupovat. Pokud to porovnám například k drapákům Karoo, tak tady je ten komfort o dva levely jinde, lepší.

Celkově jsem s pneumatikami hodně spokojen a moje další sada bude stejná, ideální kompromis na cestování s občasnou off-road vložkou.

8.8

Jízdní vlastnosti

9.5/10

Přilnavost

9.5/10

Životnost

10.0/10

Chování na vodě

8.5/10

Rychlost zahřátí

7.0/10

Cena

8.0/10

Odpovědět

Please enter your comment!
Vložte své jméno nebo přezdívku