Michelin Commander II

0

Koupil jsem je, když původní gumy na mém Sportsteru zhruba po 17 000 kilometrech dosloužili. Původní Dunlopy by ještě pár kilometrů dali, ale na středu gumy už se dělala dost výrazná ploška a boky začali mít mikrotrhlinky. A to bylo pro mě znamení k výměně. Mám ještě DR-Z400 na motardových (silničních) kolech a tak vím, že čas pneumatik se nachýlil ke konci a je lepší být připraven než překvapen.

Když porovnám Michelin Commander II s původními pneumatikami od Dunlopu tak první čeho jsem si všimnul je ovladatelnost. Zejména na pěkné dálnici nebo silnici se při vyšších rychlostech chovají perfektně a ochotně i při nějakém tom blbnutí. Hlučnost hodnotit nebudu, protože mám laděné výfuky, každopádně asi průměr ve své třídě.

Michelin Commander 2 – aktuální ceny a dostupné rozměry

Jak gumy perfektně fungují na suchém a kvalitním povrchu, tak bohužel o to hůře fungují na mokru. Jakmile začne víc pršet tak získat nějaký ten feedback od gumy je téměř nemožné – nebo nejsem tak všímavý. Na dálnici a státovkách je to v pohodě, ale už na utaženějším sjezdu je za mokra nedokážu přečíst. Čím více se zatáčka utahuje, tím více mají tendence klouznout. Sice je to čekatelné, protože na vodě nemůžete jezdit na suchu, ale i tak. Naštěstí se nejdříve začne guma jakoby sunout a pak lehce podsmekávat. Nejvíce je to patrné na vracečkách nebo zatáčkách s úhlem přes 90°. Jsou to prostě pneumatiky na pořádný kilometrový nájezd a ne lepivé slicky. To je asi jejich jediný mínus.

Na suchu mi několikrát zachránili zadek při prudkým brzděním i ze 150 km/h na 70 když si to děda v pomalým pruhu z ničeho nic rozmyslel a poslal pár metrů přede mnou do rychlého. Nebo při krizovce když se vyhýbáte letícímu polyesteru ve stovce, co spadl z náklaďáku před vámi… Gumy to jsou dobré, jenom si prostě musíte dát na mokru víc pozor.

Mají tvrdší směs a společnost Michelin s nimi prý najela 40 000 kilometrů. Jaká bude skutečnost nevím, ale zatím mám najeto lehce přes 10 000 kilometrů a opotřebení je tak ve třetině.

Michelin Commander II

8

Jízdní vlastnosti

8.5/10

Přilnavost

9.0/10

Životnost

9.5/10

Chování na vodě

5.0/10

Rychlost zahřátí

8.0/10

Pros

  • Snadná ovladatelnost
  • Perfektní na suchu

Cons

  • Horší čitelnost na mokru

Odpovědět

Please enter your comment!
Vložte své jméno nebo přezdívku