AGV

0

AGV je další italskou motocyklovou firmou, známou po celém světě. A není se ani čemu divit, protože počet let, který tato firma funguje je opravdu úctyhodný. Tento výrobce helem totiž vznikl chvilku po Druhé světové válce, když se její zakladatel Gino Amisano v roce 1946, respektive 1947 rozhodl k jejímu založení. Značka AGV vychází z prvních písmen jména zakladatele a je k němu přidán název města ve kterém vznikla – Valenza. Zkráceně tedy AGV (Amisano Gino Valenza).

Gino Amisano pracoval jako účetní ve jedné italské firmě, která se zabývala výrobou kožených sedadel a přileb pro cyklisty. Takže prvními výrobky, které společnost AGV uvedla na trh, byli kožená sedadla pro motocykly Lambretta a Vespa a také nové kožené helmy.

Nicméně doba měkkých přileb se moc Ginovi nezdála a tak vymýšlel způsob jak onu bezpečnost ještě zlepšit. Začal tedy kůže různě přehýbat, sešívat a pomalu zapékat. Stačilo jen doplnit o polstrovanou podšívku a koncept nových moderních přileb, tak jak je ve změněné podobě známe dneska, byl na světě.

Společnost AGV se však postupem času s výsledkem nespokojila a neustále zkoušeli posouvat hranice bezpečnosti a zároveň komfortu přileb dál. Což vedlo v roce 1954 k revolučnímu designu a využití materiálů – skelných vláken (laminátu) při výrobě skořepiny. O další dva roky později (1956) pak byla představena první “Jet” helma, která v motocyklovém světě znamenala revoluci v bezpečnosti.

A také to byl začátek spolupráce se světovou špičkou ze závodního seriálu World Championship a následně MotoGP a veškerých motocyklových soutěžích. Jména jako Carlo Bandirola, který se na vývoji přileb následně podílel nebo třeba Kenny Roberts, Barry Sheene, Johnny Cecotto, Steve Baker či 15-násobný mistr světa Giacomo Agostini nejsou žádnou výjimkou.

Rok 1958 byl pro značku AGV a celý motocyklový svět, co se týká sponzoringu a reklamy dost zlomový. Nebyl snad žádný závod kde byste sponzorovaného jezdce nebo reklamu AGV neviděli. A pokud jste na závodě nebyli, tak jste se o značce dozvěděli z novin, motoristických časopisů nebo televize. Amisano také protlačil svoji značku AGV do filmu “A place for lovers”, kterou nejspíše znáte jako český překlad “Místo pro lásku” z roku 1968 – čímž založil základy dnes moderního product placementu.

Firma pochopila že to byl geniální tah a tak v roce 1972 založila program sponzoringu jezdců, který funguje dodnes a prošla jim spousta zvučných jmen a skvělých jezdců. Konkrétně třeba Marco Lucchinelli, Franco Uncini, Kenny Roberts, Barry Sheene, Randy Mamola, Johnny Cecotto, Steve Baker, zmíněný Giacomo Agostini nebo později i Valentino Rossi.

Mezitím v roce 1969 vyrábí AGV svou první integrální přilbu, kterou pro závod Italian Grand Prix nasazuje závodník Alberto Pagani. AGV dál pracuje na vývoji a zlepšuje hlavně komfort, aerodynamiku přileb, a hlavně výhled skrze hledí ven. Rapidní zlepšení bezpečnosti a možnost vlastního designu oslovuje závodníky napříč celým motorsportem, a to včetně závodníků Formule 1. Během několika let tak AGV helmy používají jména jako Nelson Piquet, Niki Lauda, Keke Rosberg a Emerson Fittipaldi.

Postupem času logo AGV probíhá modernizací, symbolizující zelenou, bílou a červenou italskou trikolóru doplněnou o písmena AGV a ve tvaru integrální přilby viděnou zezadu. A jak Amisano rád žertuje – přesně tak uvidí Agostiniho helmu protivníci na závodní trati.

Posuneme se dopředu, píše se rok 2007 a firma AGV je koupena další italskou společností – Dainese. O rok později se Valentino Rossi stává čestným prezidentem divize AGV. A společnost začíná pracovat na svém vývoji mimo běžné konvence a snaží se myslet takzvaně “out of box”. Výsledky na sebe nenechají dlouho čekat a AGV představuje něco čemu říká AGV Extreme Standards.

Což je design vývoje helmy přesně dle hlavy jezdce, a ne při soustředění na samotnou skořepinu. Výsledkem je představení helmy Pista GP v roce 2012, která se díky standardům AGV Extreme Standards řadí ihned mezi světovou špičku na poli závodních helem.

Adresa výrobce:
https://www.agv.com

Recenze přileb AGV

 

Odpovědět

Please enter your comment!
Vložte své jméno nebo přezdívku