6D Helmets ATS-1

Dneska tady máme něco speciálního. Přilbu značky 6D Helmets. Na první pohled pěkná stylisticky vydařená helma, ale téměř neznámé značky. Její zařazení v cenové kategorii nad 25 000 Kč dává tušit, že asi úplně nepůjde o „noname“ čínskou přilbu. 6D Helmets jsou „kluci“ od motorek z Kalifornie. Svoje zkušenosti z motocyklového a hlavně motokrosového závodního světa se snažili využít pro vývoj té nejvíce bezpečné přilby. A musíme přiznat že se jim to z části rozhodně podařilo.

Inovace ani tak nespočívá v použití speciálních kompozitů na výrobu skořepiny nebo několika vrstvách EPS vnitřního materiálu. Tady se tvoří evoluce pomocí speciálního patentovaného systému pružících prvků zvaných Omni-Directional Suspension (ODS™). Ty jsou umístěny mezi vnitřní vrstvou EPS a skořepinou a fungují jako jakési „tlumiče“. Jak už to tak bývá, tak nejjednodušší řešení bývají ty nejlepší a ani tady se žádná výjimka nekoná. Tlumicí prvky jsou vyrobeny ze speciální hmoty, která dokáže tlumit pomalé, středně a velmi rychlé otřesy. Tvar tlumících prvků vypadá podobně jako přesýpací hodiny, díky tomu se tyto „tlumiče“ dokáží stlačovat, přetáčet a pružit jakýmkoliv směrem. Celkové vychýlení těchto prvků je až 6 %, což zajišťuje nejen dostatek prostoru pro fungování ale také zvyšuje pohodlí na vnitřní straně helmy. Tlumící prvky jsou totiž spojeny napřímo s EPS vrstvou a skořepinou, takže v případě pádu rovnoměrně rozprostírají náraz po celé své styčné ploše a ne pouze do jednoho bodu. Animaci jak tyto tlumící prvky fungují a jak se testují včetně dalších informací, uvidíte přímo v tomto videu:

Přilba s modelovým označením ATS-1 od 6D Helmets v sobě přináší to nejlepší. Stejně jako konkurenční modely v této cenové kategorii, i zde je pro výrobu skořepiny využito uhlíkových vláken. 3K karbonová skořepina používá speciální uhlíková vlákna využívána zejména ve vzdušném prostoru, čímž je docíleno extrémní tvrdosti při zachování nízké váhy. Celá helma byla vyvíjena pomocí neustálého testování jezdci na trati a aerodynamického CFD  simulování (Computational Fluid Dynamic).

Všechny helmy od 6D Helmets na českém trhu.

Veškeré prvky jsou navrženy čistě funkcionalisticky, takže i hledí je rozšířené více do boku pro lepší periferní vidění. Samozřejmě je hledí s antifog a antiscratch úpravou a vybavené technologii PinLock. Systém 100% MAX VISION® PINLOCK® umožňuje také odebrání hledí bez jakéhokoliv nářadí, což je ale dneska již standardem i v nižších cenových skupinách. Co rozhodně všude nenaleznete je systém zavírání hledí, který umožňuje až 10 pevných bodů nastavení a skutečně fungují. Ani při vyšších rychlostech (170 km/h+) se nám nestalo že by se pootevřené hledí samo sklopilo nebo otevřelo tlakem vzduchu. Stačí jen zacvaknout „zámek“ hledí a je po problému.

Efektivní ventilační systém se stará o rovnoměrné klima po celém obvodu vaší hlavy, prostřednictvím systému vstupních a výstupních průduchů. Vstupní jsou umístěny v přední části pod hledím, v čelní části a na vrcholku hlavy. Výdechy jsou v zadní části pod aerodynamickým „schodem“ a po bocích přilby. Ačkoliv to tak nevypadá, tak lze veškeré ovládání ventilačního systému pohodlné obsluhovat i v rukavicích za jízdy. Převýšení v zadní části helmy je určena pro „výcuc“ pomocí podtlaku vzniklého v přilbě a zlepšuje tak celkové proudění vzduchu (a zároveň tlumí vibrace vznikající větrem při vysokých rychlostech).

Interiér přilby je samozřejmě vyjímatelný a pratelný. Navíc je k dostání ve 3 velikostních variantách a můžete (spíš musíte) si vybrat takovou, která bude nejlépe kopírovat tvar vaší hlavy. Vnitřek je taktéž navržen pomocí CAD systému a veškeré panely jsou vyjímatelné, nebo upravitelné pro ostatní potřeby. Tím myslíme třeba odebrání výplně pro sluchátka bluetooth komunikátoru, nebo naopak přidání tlumení pro lepší zvukovou izolovanost. A to včetně standardně dodávaného bradového deflektoru. Barevné kombinace jsou k dispozici pouze tři. Jednoduchá bílá, matně černá a „naturální“ s přiznanými uhlíkovými vlákny.

Výrobce: 6D Helmets
Model: ATS-1
Typ: integrální přilba
Materiál: uhlíková vlákna (letecký 3K Carbon)
Dostupné velikosti: XS, S, M, L, XL, XXL

recenze-6d-helmets-ats-1 recenze-prilby-6d-helmets-ats-1 recenze-helmy-6d-helmets-ats-1

6D Helmets ATS-1

9.2

Výhled

9.8/10

Komfort

9.0/10

Hlučnost

9.0/10

Ventilace

9.5/10

Kvalita zpracování

9.5/10

Výbava

9.0/10

Cena

8.5/10

Klady

  • Omni-Directional Suspension
  • 100% MAX VISION® PINLOCK®
  • CFD/CAD vývoj
  • 3K Carbon

Zápory

  • Vyšší cena

Přidejte své hodnocení!

Please enter your comment!
Please enter your name here