AFX FX-17

0

Motokrosovou helmu jsem vybíral zhruba dva měsíce. Nechtěl jsem „zahučet“ hromadu peněz do helmy která bude pravidelně padat na zem a nebudu se k ní chovat nějak zrovna skvěle. Samozřejmě bezpečnost, dobrý vzhled a hlavně jak mi helma bude sedět – to byly rozhodující vlastnosti. Horním limitem jsem se chtěl vejít do cca 5000 Kč, ale čím méně, tím samozřejmě lépe. Spodní limit nebyl žádný, tedy kromě helem za 1000 Kč apod., které mě i po nasazení na hlavu přesvědčili že není moc o co stát.

Po chvilce čtení recenzí na netu, zejména v zahraničí, jsem se rozhodl vyzkoušet motokrosovou helmu AFX FX-17. Je to americká společnost fungující někdy od devadesátek a stejně jako ostatní výrobci nejspíše nechává helmy dělat někde na východě. Jelikož u nás žádný prodejce helmu nenabízel, koupil jsem si ji v Německu. Bohužel nelze helmy AFX objednat napřímo od výrobce, protože ctí pravidlo distributorů – takže potom co jsem napsal přímo do americké firmy s žádostí o koupi, mě rovnou odkázali na německého partnera. No nevadí.

Helma je vyrobena z polykarbonátu a je dodávaná v několika barevných a grafických variantách. Vrchní lak je opravdu silný a celá grafika působí „hluboce“. Zkrátka je helma na první i druhý pohled dost kvalitní. A klidně ji mohu porovnat se zavedenými značkami s vyšší cenou. AFX FX-17 totiž dneska stojí průměrně nějakých 2 500 Kč, což je cena opravdu skvělá (já kupoval minulý rok za cca 3 300 Kč).

Tvar helmy je poměrně aerodynamický a i na motárdu při vyšší rychlosti dobře rozráží vzduch. Brýle drží na místě tam kde mají a nepropouští kolem žádný bordel. Samotná helma má 11 ventilačních otvorů, ale hodnotit je asi moc nedokážu, protože je to prostě otevřená helma. Faktem ale je, že v létě když lítáme po dráze nebo na rozpáleném asfaltu při závodech, hlava je prostě suchá. Nejspíše díky vybraným kanálkům v polyesteru uvnitř a zadním výdechům na helmě.

Hodně oceňuju horní plastový štít, který je delší a při jízdě na sluníčku dobře ochraňuje před jeho paprsky. Interiér je antibakteriální a díky nylonu i dost jemný. Jeho uchycení je na několik cvočků, to znamená, že jej vycvaknete celý naráz. Což je super jednak proto že to netrvá týden, ale asi 20 vteřin a druhak že můžete značnou část hodit do pračky. Horní štít jde samozřejmě demontovat, ale nevidím moc důvod, proč to dělat. Výhled tím nikterak omezený není. Rozhodně doporučuju helmu vyzkoušet a pokud máte velikost „mezi“ tak vzít větší variantu. Helma je dost přiléhavá ale po pár minutách sedí perfektně. A ačkoliv to tak na obrázku nevypadá, tak oranžová barva je dost zářivá a rozhodně vás na silnici nikdo nepřehlédne.

Výrobce: AFX
Modely: AFX FX-17 Solid, FX-17 Mainline, FX-17 Holeshot, FX-17 Stealth, FX-17 Force, FX-17 Danger, FX-17 Rebel a další…
Typ: motokrosová helma
Materiál: polykarbonát, EPS
Dostupné velikosti: XS, S, M, L, XL, XXL

8.3

Kvalita zpracování

8.5/10

Ventilace

9.5/10

Komfort

9.5/10

Hlučnost

7.0/10

Výbava

6.0/10

Cena

9.5/10

Pros

  • Odolná helma
  • Ventilace
  • Grafika
  • Štít

Cons

  • Vyšší hlučnost (ale je to MX helma)

Odpovědět

Please enter your comment!
Vložte své jméno nebo přezdívku