Airoh Commander

0

Airoh přišel s touto novou kompozitovou helmou začátkem letošní sezóny. A já si zrovna řekl, že je docela dobrá doba na to, vyměnit svojí Suomku (MX Tourer) za něco novějšího, nepoškrábaného a za relativně dobré peníze. Takže po zběžném rozkoukání co je aktuálně na trhu, padla volba na Airoh Commander za cenu kolem 9 000 Kč.

Po rozbalení krabice je poznat že Airoh zapracoval na váze a udávaných 1430 gramů při velikosti M sedí. Helma je na svou výbavu relativně lehká a může za to zejména kompozit HPC (High performance composite) což je kombinace karbonu a kevlaru. Ostře řezané rysy lahodí designove spíše těm, kteří mají rádi agresivnější vzhled.

Celkové zpracování helmy je na vysoké úrovni, nicméně na úrovni Suomy to úplně není. Povrchová úprava a vzhled je celkově bezproblémový a doplňky jako štít nebo ovládací prvky nepůsobí lacině. Kvalitní výrobek za slušnou cenu.

Po nasazení na hlavu je zde pohodlná výstelka s antialergenní úpravou – jak funguje nemůžu moc posoudit, protože nemám na nic alergii 🙂 S čím trochu bojuji tak je vybrání místa pro uši, jelikož mi přijde že helma je určena na protáhlejší tvar hlavy a na mojí kulatou se tak trošku pozapomnělo. Není to nic nepříjemného, jenom je tu cítit vyšší tlak v oblasti kolem uší. Vyndávání výstelky je také trošku komplikovanější a to nemluvě o usazení komunikátoru. Plusem je malý vstup, dírka, na levé straně helmy, kde výrobce počítá právě s montáží komunikátoru.

Hledí je dostatečně široké a periferní vidění nikterak neovlivňuje. Vnitřní sluneční clona funguje také jak má, jen tedy s dvěma výhradami: 1) naráží mi do nosu a 2) mechanismus vydává mírně rachotící zvuk. Nevím, jestli je to pouze vadným kusem, nebo něčím jiným. Zkuste napsat do komentářů svojí zkušenost. Každopádně zvažuju reklamaci, ačkoliv to dělá již od začátku. Když jezdíte krátké trasy, tak to nejspíše ani nepostřehnete, ale jakmile jedete třeba 400 kilometrů, tak vás to začne štvát.

Bradová ventilace funguje na jedničku. Masivní přival vzduchu po dobu jízdy je absolutně dostačující. Horší je to když v létě zastavíte, ale to je u každé helmy. Co je trochu horší tak je „první stupeň“ hledí. Respektive ventilační poloha/mikroventilace, která je na můj vkus až moc nahoře a vítr mi žene i do očí. Ale to nejspíše také souvisí s tvarem mé hlavy a ne úplně skvělým padnutím.

Pokud bych měl Airoh Commander celkově zhodnotit, tak se dle mě jedná o kvalitní helmu s pár drobnostmi, které jsem v dané ceně ochoten přehlídnout. Ovšem doporučuji před koupí pořádně vyzkoušet, nejlépe i projížďkou, pohybem clony a jestli helma nevyluzuje nějaké zvláštní zvuky.

Výrobce: Airoh
Model: Airoh Commander Color, Commander Carbon a další…
Typ: integrální enduro/motocross přilba
Materiál: kompozit HPC, EPS
Dostupné velikosti: XS, S, M, L, XL, XXL

7.8

Výhled

9.0/10

Komfort

7.0/10

Hlučnost

6.5/10

Ventilace

9.0/10

Kvalita zpracování

7.5/10

Odpovědět

Please enter your comment!
Vložte své jméno nebo přezdívku