Airoh GP 550 S

0

Airoh GP 550 S je aktuální TOP model společnosti italské společnosti Airoh. Pokud tedy hledáte jednu z nejlepších závodních sportovních přileb za dobrou cenu, čtěte dále.

Helma vychází z úspěšného předchůdce, helmy Airoh GP500 – ovšem s několika vylepšeními. Jde vlastně vylepšit téměř dokonalé? Italská manufaktura si je jista že ano. A to oprávněně.


Airoh GP 550S COLOR 2021 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Skořepina je u GP 550 S vyrobena z kompozitu s názvem HPC (High Performance Composite) což je směs kevlarových a karbonových vláken včetně sklolaminátových. Tedy lehce inovovaný kompozit oproti předchozímu modelu. Vybrat si můžete ze tří velikostí skořepiny a vcelku slušného počtu grafických designů. Velmi znatelným prvkem skořepiny je zadní spoiler, který ačkoliv zepředu nebo z profilu nevypadá nijak výrazně, pokud helmu držíte v ruce a otočíte si ji, doslova vás ohromí jak je celý systém masivní.

Je vidět že helma strávila hodně času v aerodynamickém tunelu, kde se snažili přijít na co nejlepší hodnoty. Ostatně proto s helmou také jezdí Manuel Bastianelli, Lorenzo Zanetti nebo třeba jezdkyně Maria Herrera. Perfektní stabilita při vysoké rychlosti je nutností, stejně tak jako nízká váha. Což se povedlo i v tomto případě na jedničku a váha helmy se pohybuje mezi 1 250 – 1 400 gramy dle velikosti skořepiny. Mimochodem skořepina je dostupná ve třech velikostech, takže disproporčně nebude problém mít velikost XS nebo XL.

Jelikož se jedná o závodní přilbu, nutností je také funkční dobrá ventilace. O tu se postará celkem 8 ventilačních vstupů v přední části helmy s dvojicí extraktorů v části zadní. Skvělou funkci odvádí zejména horní čelní vstup, který má i aerodynamicky upravené „nasavače“ a mírně tak zvednuté proti směru jízdy. O turbulence se však bát nemusíte, protože i tyto vstupy mají decentní vortexové generátory pro správné nasměrování vzduchu. Vstupy nad hledí ženou do helmy příjemný vánek a pokud otevřete i horní vstup, spojí se v pohodlnou vzduchovou „pokrývku“ hlavy. Bradová ventilace v podobě dvou vertikálních vstupů funguje standardně. Veškeré ovládací prvky ventilačních vstupů mají dostatečné výčnělky a tak je za jízdy nebudete muset „lovit“.

Hledí zde přichází Racing 2D což znamená že má přípravu pro Pinlock 70 (který je v balení), je uzpůsobeno pro snadnou a rychlou výměnu (stačí jen pootočit pantem, odejmout středový plast a vycvaknout) a jelikož je to závodní helma, je připraveno na aplikací strhávacích slíd (Tear-off). Ochrana proti UV, stejně jako anti-scratch je samozřejmostí.

Vzhledem k zaměření helmy je nezbytnou součástí systém A.E.F.R. (Airoh Emergency Fast Release), což je zkratka pro bezpečné sundání helmy způsobem vyjmutí lícnic, aby nedošlo k poškození míchy v případě nehody.

Samotný interiér přilby připomíná spíše cestovní polstrování než klasickou „tvrdou“ závodní helmu. Je plně vyjímatelný a pratelný, hypoalergenní a dobře odvádí pot, což se při „horkých“ chvilkách nejen na okruhu vážně hodí. A i když máme najeto s touto helmou jen něco přes 4 000 kilometrů na silnici a cca 60 kol na okruzích v Čechách a na Slovensku, můžeme v klidu konstatovat, že cestovat stovky kilometrů s touto helmou lze bez problému. Tedy za předpokladu, že vám nevadí tři věci.

První je absence integrované sluneční clony. Při závodech ji prostě nepotřebujete a celý mechanismus by jen zvyšoval váhu. Jedete za slunečného počasí? Kupte si kouřové hledí.

Druhou věcí je hluk. Je to závodní přilba a ačkoliv se Airoh opravdu snažil o maximální odhlučnění, helma je v porovnání s cestovními přilbami v této cenové kategorii o poznání hlučnější. Což se ale dalo očekávat. Závodní/sportovní přilby jsou prostě hlučnější.

Poslední a dost znatelnou věcí je zadní spoiler. Jeho masivnost by sama o sobě tolik ani nevadila, ale stabilitu při vysokých rychlostech poznáte i na silnici. Začnete to vnímat od zhruba 150 km/h a už při 180 km/h ucítíte jak vás helma nutí koukat před sebe. Což je na okruhu skvělá věc, ovšem pokud se potřebujete v těchto rychlostech otáčet za sebe, kde máte kamarády, nebo do boku kdo jede vedle vás, ucítíte znatelný aerodynamický odpor. Není to nic s čím by se nedalo žít a jezdit, jen je s tím potřeba počítat. Na oplátku je helma i při rychlostech na 280 km/h absolutně stabilní.

Celkové shrnutí? Za cenu kolem 10 000 Kč získáte velmi kvalitní sportovní helmu a okruhové nářadí. Předchozí model můžete v klidu nahradit tímto GP 550 S a pokud oželíte nějaké ty drobnosti viz odstavce výše, pak získáte jednu z nejlepších přileb s poměrem cena/výkon ve své kategorii.

 

 

Výrobce: Airoh
Modely: Airoh GP 550 S, GP 550 S Color, GP 550 S Venon, GP 550 S Wander, GP 550 S Vector, GP 550 S Skyline a další…
Typ: integrální přilba
Materiál: HPC kompozit (karbon, kevlar, sklolaminát), EPS
Dostupné velikosti: XS, S, M, L, XL

8.9

Kvalita zpracování

9.5/10

Ventilace

9.0/10

Komfort

9.0/10

Hlučnost

8.5/10

Výbava

8.5/10

Pros

  • Nízká hmotnost
  • Vylepšený ventilační systém
  • A.E.F.R.
  • Poměr cena/výkon

Cons

  • Aerodynamický spoiler mimo okruh

Odpovědět

Please enter your comment!
Vložte své jméno nebo přezdívku