Arai QV-Pro

Po dlouhé době přichází nástupce modelu Arai Quantum ST a to inovovaný model Arai QV-Pro. A inovace není úplně nejmenší. Společnost Arai vzala to nejlepší ze svých top modelů (zejména Arai RX-7V) a vložila do této střední-vyšší třídy.

Bezpečnost

Skořepina je v tomto případě směsicí skelných a technických vláken s označením PB-SCLC, což znamená Peripherally Belted – Super Complex Laminate Construction. Jedná se o složení, které vymyslela přímo společnost Arai a díky tomu nabízí skvělou odolnost a zároveň lehkost. Celkový design skořepiny je mírně oválného tvaru, ale helma sedí perfektně jak na kulaté tak i „šišaté“ hlavě kolegy 🙂

U takovéto helmy jde kromě perfektních specifikací prioritně také o bezpečnost. Nezávislá Britská laboratoř SHARP ohodnotila tuto helmu 5 hvězdičkami z celkových pěti. Dle diagramu helma získala v přední a zadní části nejlepší ohodnocení „very good“ a v oblasti spánků, druhé nejlepší. Navíc helma prošla i americkým testováním a získala homologaci Snell 2015, která je v mnohých nárokách na získání přísnější než evropská. Připočtěte k tomu dvě velikosti skořepiny pro lepší „fitting“ na hlavě a máte tady jednu z nejbezpečnějších sportovně-cestovních přileb.

Hledí

Systém uchycení hledí se nazývá VAS (Variable Axis System) a jeho hlavní devizou je pohyblivý pivot uchycení. Hledí je navíc uchyceno o 24 milimetrů níže než u modelu Quantum ST, což pomáhá nejen při aerodynamice ale také při výhledu. Systém uzavírání také pomáhá při adhezi samotného hledí k těsnící vrstvě. Celý tento systém se nazývá obdobně jako systém uchycení, a to VAS MAX Vision. Že se nejedná pouze o marketingové texty, jsme se přesvědčili několikrát při nájezdu cca 1100 kilometrů během testování.

Při cestě do Španělska kam vedla naše testovací jízda, jsme se trošku obávali, aby ventilace fungovala jak má. Sice je firma Arai zárukou kvality a při testování RX-7V bylo vzduchu až až, ale znáte to, nová helma a vy vlastně moc nevíte.

Ventilace

Naštěstí ventilace u QV-Pro funguje opravdu dobře. Při teplotách kolem 35°C jsme nezaznamenali jediný problém, nebo nedostatečnost odvětrávání. Horní vstupní otvory s mírně tvarovaným plastem kolem fungují jako dobré nasávače čerstvého vzduchu a to i při městských rychlostech. Může za to zejména systém „větrných tunelů“ ve vrstvě EPS po celé hlavě a systém čtveřice extraktorů v zadní části helmy. Ovladatelnost v rukavicích je také absolutně bez problémová i při vyšších rychlostech.

Arai u modelu QV-Pro dokazuje že helma, která má kvalitní a dobrou ventilaci, není automaticky helmou s vysokou mírou propouštěného hluku. Ačkoliv jsem laboroval se štítkem na CBF 1000 tak, aby šla většina obtékajícího vzduchu na horní část helmy kvůli ventilaci, rapidní zvýšení hluku jsem nezaznamenal. Samozřejmě nejde o úplné ticho, ale když jsou všechny ventilační vstupy otevřené vznikající hlučnost je průměrná. Jakmile je však zavřete, hlučnost okolí ustoupí do pozadí a vy můžete svištět krajinou poměrně v klidu a tichu.

Vybrání pro interkom pak umožňuje pohodlné nošení sluchátka nejen delší dobu, ale do rychlosti cca 150-160 km/h slyšíte kolegu vcelku bez problémů. Helma toho samozřejmě nabízí daleko více, ať už je to pohodlná výstelka v několika tloušťkách, vyjímatelný zadní límec, systém vyjmutí lícnic (něco podobného jako EQRS), vysuvný bradový deflektor, mikroventilaci nebo třeba i PinLock folii v balení.

Pokud tedy hledáte kvalitní, bezpečnou a hlavně „funkcemi nabitou“ sportovně-cestovní helmu na motorku, můžeme Arai QV-Pro rozhodně doporučit.

Výrobce: Arai
Model: Arai QV-Pro, QV-Pro Focus, QV-Pro Stint, QV-Pro Box, QV-Pro Diamond, QV-Pro Black Frost a další…
Typ: integrální přilba
Materiál: PB-SCLC skelná vlákna, EPS
Dostupné velikosti: XS, S, M, L, XL, XXL

8.8

Kvalita zpracování

9.9/10

Ventilace

9.9/10

Komfort

9.5/10

Hlučnost

7.0/10

Výbava

9.7/10

Cena

7.1/10

Klady

 • Ventilace
 • Celkové zpracování
 • Příjemný interiér
 • Sluneční clona

1 hodnocení

 1. Kvalita zpracování

  10

  Ventilace

  10

  Komfort

  9.5

  Hlučnost

  1

  Výbava

  10

  Cena

  5

  arai je riande hlučná aj dosť ťažká viac ako1600 g ,ak by stála 100eu tak ju jebnem ozem pre hlučnosť ,moc nechýbalo. Moja staručká a tichučká SCHUBERTH s1pro

Přidejte své hodnocení!

Please enter your comment!
Please enter your name here