Caberg Tourmax

Druhá vyklápěcí helma od Cabergu nezaostává za modelem Caberg Duke ani o píď. Modulární helma neboli „2v1“ nabízí specifikaci offroad/terénní přilby a cestovní (výklopné) helmy. Ovšem vybavení integrovanou clonou dává tušit, že to s tím offroadem zase tak moc vážně brát nemůžete.

Helma Caberg Tourmax je totiž poměrně těžká a velikost L má sice deklarovanou váhu 1 600 gramů, ale realita se rozchází i o 150 gramů v neprospěch. A to jsme měli dvě stejné velikosti (L) se stejnou základní specifikací. Je to zejména díky užitému polykarbonátu na skořepinu helmy a integrované cloně. A přeci jen jezdit offroadové závody na trati a táhnout na hlavě téměř 1 800 gramů je nic moc. Zejména pokud si budete chtít namontovat třeba kameru…

Váha a velmi robustní zpracování má také výhody – a tou je třeba bezpečnost. U nezávislé testovací laboratoře SHARP získala helma stejně jako model Duke, pět hvězdiček z pěti – čímž se zařadila mezi 15% nejlepších testovaných přileb. A například jednom z nejdůležitějších testů, kdy je testována schopnost řemínku a zámku (v tomto případě mikrometrická přezka) zůstat na svém místě, helma obstála v 87 %. Což je velmi dobrý výsledek zvlášť u vyklápěcích přileb. Italové na sobě zkrátka pracují neustále. Stačí jen, když si vzpomenete na helmy Caberg v devadesátých letech a nyní. To je jako nebe a dudy. Nebo spíše tisíce světelných let vpředu.

Na interiér helmy je potřeba si zvyknout. V klasické velikosti je trošku menší a polstrování tak poměrně dost mačká. Po najetí zhruba 150 kilometrů však dojde k „vymačkání“ a helma sedí přesně jak má. Dokonce je i místo na dioptrické brýle, ovšem s jemnými/tenkými nožičkami. Před zakoupení doporučujeme rozhodně vyzkoušet a i hnedka po zakoupení najet „pár“ kilometrů aby si helma případně sedla. Vyjímatelnost a pratelnost je samozřejmostí.

Hledí jako samotné má ochranu antifog i antiscratch ale zapotit plexi bez PinLock folie zase takový problém není. Zejména v chladnějším počasí dochází k zamlžení celkem často. PinLock to naštěstí vyřeší na sto procent. Samotné hledí je však poměrně úzké a rozhled do stran zase tolik nečekejte. Periferní vidění je v tomto případě lehce omezené.

Vnitřní integrovaná sluneční clona má nezvykle ovládání na vrchu helmy. Což je sice praktické ale v rukavicích a nízké vystouplosti potřebujete trošku grifu. Zatmavení je však pro normální ježdění ideální a není potřeba jezdit navíc se slunečními brýlemi. Clonu jsme však měli na náš vkus až moc blízko obličeje (při troše snažení se dalo dotknout nosem). Na co budete potřebovat také grif je výměna hledí, kde musíte rozšroubovat zámky, pootočit do tvaru šipek a hledí vycvaknout. Nic co zvládnete za 20 vteřin…

Caberg Tourmax – seřazeno od nejnižší ceny

Kšilt jsme neměli moc příležitost vyzkoušet, ale vzhledem ke konstrukci a délce působí spíše jako do lehčího terénu. Třeba na šotolinu nebo polní cestu. Na trať to moc není. Dokonce se od něj ani netvoří extrémní hluk. Do nějakých 130 – 140 km/h o něm takřka nevíte a až s narůstající rychlostí o sobě dává vědět tlačím hlavy dozadu.

Hluk v helmě je spíše díky nemožnosti uzavřít bradovou ventilaci, moc nechápeme kdo tohle vymyslí do cestovní helmy. Navíc jsou vnitřní kanálky bradové ventilace natočeny k obličeji, takže při vysoké dálniční rychlosti začne foukat na oči. Horní ventilační vstup se ovládá šoupátkem ve středu. Což je sice praktické, ale jen v případě že je šoupátko dostatečně vystouplé. Tady to chce stejně jako v případě clony trošku cviku. Celkově ventilace funguje relativně dobře.

Helmu i přesto můžeme doporučit a pokud nehodláte cestovat rychlostí kolem 150 km/h, lítat na motokrosové trati při závodech a nevadí vám pár nedostatků, je to skvělý produkt.

Výrobce: Caberg Tourmax
Model: Caberg Tourmax, Tourmax Sonic, Tourmax A5, Tourmax 17, Tourmax Enduro a další…
Typ: integrální přilba
Materiál: polykarbonát, EPC
Dostupné velikosti: XS, S, M, L, XL, XXL

Caberg Tourmax

7.8

Výhled

8.0/10

Komfort

8.0/10

Hlučnost

7.0/10

Ventilace

6.0/10

Kvalita zpracování

9.0/10

Výbava

8.5/10

Cena

8.0/10

Klady

  • 5* SHARP
  • Integrovaná sluneční clona
  • Příprava PinLock

Zápory

  • Ovládání clony
  • Bradová ventilace
  • Hlučnost (ale je to vyklápěčka)
  • Vyšší váha

Přidejte své hodnocení!

Please enter your comment!
Please enter your name here