Nexx X.Vilitur

0

Téměř dokonalá vyklápěcí přilba – Nexx X.Vilitur.
Kompozit, moderní aestetický design, integrovaná sluneční clona, Optical Class 1 hledí, pohodlný interiér, vybrání pro interkom, duální homologace a vyklápěcí systém. Je třeba předem říci, že žádná helma nebude nikdy dokonalá, vždy tam bude něco na úkor něčeho. A co se tedy může „pokazit“ u této? Je to systém vyklápění 🙁 Ale nebojte, není to zas tak strašné.


Nexx X. Vilitur Plain lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Portugalský výrobce Nexx vyniká často dobrým poměrem cena/výkon, což se projevilo i tady, kdy za cenu kolem 7000 Kč získáte skořepinu z kompozitu „X-Matrix“ vláken karbonu a kevlaru. To se sice projevilo na nižší váze, ale vzhledem k výbavě i tak helma váží cca 1600 gramů dle zvolené velikosti.

Interiér přilby je velmi pohodlný a bez problémů v něm ujedete několik stovek kilometrů na jeden zátah. Výhodou je vybrání na interkom X-COM 2 (který je prodáván zvlášť; ale můžeme potvrdit že pasuje bez problému i  interkom Sena), do kterého zapadnou sluchátka tak, že je v přilbě ani nepocítíte. X.MART DRY tkanina je pohodlná, nikde neškrábe a skvěle odvádí pot. Pokud přeci jen budete potřebovat, můžete celou podšívku vyndat a vyprat. Morfofit je označení značky pro vybrané drážky brýlí, které je relativně hluboké a bez problému zapadá do těsného interiéru. Ten se zhruba po 300 kilometrech vymačká a helma sedí skvěle. Tvar je tedy spíše na oválnou hlavu než kulatou, ale i tak doporučujeme vyzkoušet než si rozhodnete helmu nechat.

Hledí jak již bylo zmíněno splňuje třídu Optical Class 1, tedy s minimálním zkreslením při pohledu ven. Ovládání je pomocí malých výlisek vpředu, a ty by tedy mohli být o něco větší. V silnějších rukavicích je to spíše o prsty a vyžaduje to trochu cviku. Na druhou stranu ovládání integrované sluneční clony je bezproblémové a to i při silnějších rukavicích. Výlisek je nahoře za pantem otevírání přílby, takže nevadí při instalaci interkomu do spodní části.

Ventilace funguje nadprůměrně, ale to sebou samozřejmě nese podíl na hluku. Zejména když si otevřete ventilační vstup v bradové části, tak čím rychleji jedete, tím více se hlučnost zvyšuje. Při rychlostech nad 200 km/h a s otevřeným bradovým ventilačním vstupem onen vstup spíše už nepříjemně píská. Na druhou stranu helma v těchto rychlostech díky aerodynamickým prolisům udržuje hlavu ve správném směru a je velmi stabilní. Je to prostě vyklápěcí přilba, kdy člověk s nějakým tím hlukem počítá, takže určitě si vezměte špunty do uší.

Čímž se dostáváme na téma problému se systémem vyklápění. Pro zvednutí bradové části musíte stisknout tlačítko na spodu a táhnout nahoru. Potud je vše normální a kromě tužšího mechanismu nezaznamenáte nic výrazné. Bohužel obráceně, tedy při sklápění dolů, už potřebujete značnou sílu (zapříčiněno vlivem silného kovového mechanismu) a skoro vždy tak potřebujete obě ruce. Což zrovna když jedete na motorce a třeba v zatáčce, není úplně chtěné.

Helma je celkově velmi kvalitně zpracovaná a být vyráběná jinou značkou, klidně za ni zaplatíte dvojnásobek. Všechno je pevné, kvalitní a bohužel i v případě mechanismu tuhé. Pokud vám to však nevadí, koupí této helmy určitě neprohloupíte. Těšit se můžete na 3 rozměry skořepiny (2XS-SM, M-L, XL-3XL), vortex generátory v zadní části helmy pro usměrnění proudění vzduchu nebo třeba i skořepinu jen z karbonu (pokud ji na českém trhu seženete).

Výrobce: Nexx
Modely: Nexx X. Vilitur, X. Vilitur Plain, X. Vilitur Hi-Viz, X. Vilitur Latitude, X. Vilitur Meridian, X. Vilitur Hyper-X, X.Vilitur Carbon Zero a další…
Typ: výklopná/vyklápěcí přilba
Materiál: Tri-kompozit X-Matrix, EPS
Dostupné velikosti: XS, S, M, L, XL, XXL, 3XL

8.5

Výhled

9.5/10

Komfort

9.0/10

Hlučnost

6.5/10

Ventilace

8.5/10

Kvalita zpracování

9.0/10

Pros

  • Tri-kompozit (karbon, kevlar, sklolaminát)
  • Optical Class 1
  • Kvalita zpracování
  • 3 velikosti skořepiny
  • Pohodlnost

Cons

  • Těžkost ovládání výklopného systému
  • Vyšší hlučnost

Odpovědět

Please enter your comment!
Vložte své jméno nebo přezdívku