HJC CS-15

Že umí HJC helmy jsme se přesvědčili u několika top modelů. Ovšem že umí vyrobit kvalitní helmy za velmi příznivé až neuvěřitelné ceny nás udivuje neustále. A novinka v podobě integrální helmy HJC CS-15 není žádnou výjimkou.

HJC CS-15 patří svou cenou do nižší třídy a tak není divu že je skořepina helmy vyrobena z polykarbonátu (konkrétně Advanced Polycarbonate Composite), což je opravdu mnohem lepší varianta než termoplast v této cenové kategorii u konkurence. Bohužel nezávislá testovací laboratoř SHARP doposud model CS-15 netestovala, takže nemůžeme konkrétně říct jak bude helma ohodnocena. Pokud se ale podíváme na jiné polykarbonátové helmy výrobce HJC v podobné cenové hladině, nalezneme že většina helem získala 4 nebo 5 hvězdiček. Pochybujeme však že by HJC záměrně chtělo snížit bezpečnost řidiče, protože by měli na krku minimálně několik stovek žalob. Helma jako taková splňuje testy pro získání certifikace ECE 22.05 a tedy o špatné bezpečnosti nemůže být rozhodně řeč.

Šířka hledí u helmy nijak zásadně nevybočuje z průměru ostatních výrobců. Vítanou funkcí je příprava na vložku PinLock, která sice není součástí balení (připočítejte si cca 700 – 900 Kč dle prodejce), ale v této cenové kategorii není vůbec obvyklá. Samotné hledí má na sobě antifog úpravu už od výrobce a funguje tak 50:50. Párkrát se nám stalo že došlo k zamlžení helmy při venkovním dešti (a tím i ochlazení vzduchu o několik stupňů) při zastavení na světlech. O den později se nic takového nekonalo a podmínky byly úplně stejné.

Líbí se nám, jak se společnost HJC snaží přivádět své technologie i do nižší cenové kategorie přileb. Uchycení hledí používá RapidFire™ Shield Replacement System který známe ze středních a vyšších tříd. Na výměnu tedy nepotřebujete žádné nářadí a zvládnete to během několika desítek vteřin. Cena druhého plexi se pohybuje kolem 1200 – 1700 Kč (dle zabarvení a prodejce) a pokud nemáte a nevozíte sluneční brýle, budete jej potřebovat. HJC CS-15 totiž není vybavená integrovanou sluneční clonou (to až model HJC IS-17 o kterém právě sepisujeme recenzi), ale „pouze“ 95% ochranou před UV zářením.

HJC CS-15 – seřaženo od nejnižší ceny

Další záležitostí je ventilační systém ACS (Advanced Channeling Ventilation System), který také známe spíše z vyšších řad. Vzduch není rozváděn pouze do prostředí helmy, ale ventilačníma kanálkami po celé hlavě. Funguje to skvěle, ovšem při vyšších teplotách (30°C+) na rozpálené silnici při jízdě městem ve Španělsku to zas tak skvěle nefunguje. Ale jakmile se před vámi otevře cesta a jedete kolem 80-100 km/h všechno je zase v pořádku. Helma má pouze jeden ventilační vstup na bradě (rozdělený do dvou vstupů), dva nastavitelné vstupy v oblasti čela a dva extraktory vzduchu v zadním spoileru helmy. Ovládání horních vstupů je v rukavicích celkem náročné, protože slider ovládání je poměrně malý. Pokud máte silnější ruce nebo tlusté kožené rukavice, může to být trošku problém.

A jak už je u helem HJC zvykem, většina modelů je trošku hlučnějších, což je tedy i případ HJC CS-15. Hluk do helmy vniká pravděpodobně horní ventilací, ale při normální rychlostech to není nic co by se nedalo vydržet. Přeci jen se pořád bavíme o helmě v kategorii kolem 2 500 Kč.

Interiér přilby je ze známé kombinace Nylexu a mikroplyše používané na několika předchozích modelech (IS-Max, CLY) a je plně vyjímatelný a pratelný. Vybrání linek pro brýle byste pravděpodobně v této cenové kategorii nečekali ale tady jsou také.

Helma HJC CS-15 míří na řidiče kteří hledají univerzální a kvalitní helmu na motorku za nízkou cenu. Pokud nepotřebujete věci jako integrovaná sluneční clona nebo PinLock z výroby, je tato helma ideální. Pokud si však chcete pořídit o něco bezpečnější (5*/5*) přilbu, kompletně vybavenou na cestování jen s pár neduhy – podívejte se na recenzi helmy HJC FG-ST.

Výrobce: HJC
Model: CS-15, CS-15 Sebka, CS-15 Rafu, CS-15 Solid, CS-15 Valenta, CS-15 Semi, CS-15 Space, CS-15 Rebel, CS-15 Treague, CS-15 Songtan
Typ: integrální přilba
Materiál: polykarbonát (Advanced Polycarbonate Composite)
Dostupné velikosti: XXS, S, M, L, XL, XXL

HJC CS-15

8.8

Výhled

9.0/10

Komfort

9.0/10

Hlučnost

7.5/10

Ventilace

9.0/10

Kvalita zpracování

9.0/10

Výbava

8.5/10

Cena

9.5/10

Klady

  • Příprava na PinLock
  • RapidFire mechanismus
  • Ventilační systém ACS

Zápory

  • Vyšší hlučnost
  • Integrovaná sluneční clona

Přidejte své hodnocení!

Please enter your comment!
Please enter your name here