HJC FG-ST

Poslední dobou je vidět že společnost HJC pracuje na svých produktech intenzivně a naslouchá svým zákazníkům. Sportovně-cestovní helma HJC FG-ST proto sdílí částečnou DNA z TOP modelů značky jako je HJC RPHA 11HJC RPHA ST. Pokud hledáte kvalitní a bezpečnou integrální helmu ve střední cenové kategorii, určitě byste měli HJC FG-ST zařadit na svůj seznam.

Skořepina je vyrobena z kompozitu technických a skelných vláken (sklolaminát) a vzhledem k tomu že výrobce zamýšlel helmu pro prodej ve Spojených státech amerických, dal si pro získání homologace SNELL M2010 záležet na bezpečnosti. Což také dokládá nezávislý britský institut testování přileb SHARP, kde tato helma získala 5 hvězdiček z 5 – tedy plný počet. Celý test si můžete prohlédnout na tomto odkazu.

Bohužel s větší bezpečností a zároveň i výbavou se váže vyšší hmotnost. Lehce přes 1 600 gramů u velikosti L je v této třídě přileb o něco více než je průměr. Faktem ale je že helma byla vyvíjena a testována ve větrném tunelu a její váhu na hlavě v přímém směru téměř nepocítíte.

Prvek který určitě oceníte je velká šířka hledí, které oceníte zejména díky perifernímu vidění. Navíc je u některých prodejců (raději ověřte) v balení přiložena antifog vložka PinLock Max Vision se kterou hledí funguje opravdu výborně. Zkoušeli jsme jezdit bez ní, ale v teplém letním dešti došlo k mírnému zamlžení. Lze tedy předpokládat že při rozdílných teplotách bude zamlžení ještě větší. S vložkou PinLock tyto starosti odpadají a můžete se věnovat jenom řízení. V případě že byste chtěli dát jinou barvu hledí nebo jej vyměnit, pomocí systému Rapid Fire II to učiníte bez jakéhokoliv nářadí.

Ventilace a hledí

Vpředu nalezneme čtyři ventilační vstupy, dva v bradové části a dva čelní, které rozvádí vzduch až k temeni hlavy. HJC tomuto ventilačnímu systému říká ACS (Advanced Channeling Ventilation System) a díky čtyřem výstupům v zadní části helmy a vzduchovým tunelům v tlumící vrstvě by měl systém stíhat ochlazovat hlavu absolutně bez problému. Naše zkušenost po cca 3000 najetých kilometrech je že ventilace funguje spíše průměrně ve své třídě. Příjemným plusem je možnost mikroventilace, ale když je venku +-32°C a vy vjedete do rozpáleného centra města, helma a její veškerá ventilace vás moc nezachrání. V těchto případech je lepší mít výklopnou helmu, kde většina starostí s teplotou při nízké rychlosti odpadá.

Po ventilaci přichází na řadu samozřejmě hlučnost helmy. Všeobecně jsou přilby HJC o něco trochu více hlučnější než konkurence, ale zde to tolik neplatí. Hlučnost přilby je na přijatelné úrovni stejně jako u jiných helem v této cenové kategorii. Při rychlosti do 100-110 km/h nepociťujete výraznou hlučnost a můžete se bavit vcelku normálně. Při vyšších rychlostech je už je hlučnost znát více a bradový deflektor ji dokáže jen částečně eliminovat. Ovšem na delší cesty rychlostí třeba kolem 160 km/h si raději vezměte špunty do uší.

Integrovaná sluneční clona má jednoduchou konstrukci nahoru a dolu. Nemůžete nastavit žádnou pozici „mezi“, takže v případě že požadujete stavitelnou sluneční clonu, musíte se porozhlédnout jinde. Zatmavení skla je optimální a není potřeba nosit náhradní sluneční brýle. Ovládání na levé straně je nepatrné a ihned u mechanismu upnutého hledí. Nikterak výrazně nenarušuje tvar helmy nebo aerodynamiku. Jednoduše působí přirozeně.

Interiér

Ze začátku nám přišel interiér poněkud tvrdý, ale postupem času nepatrně povolil. Co vás určitě překvapí jsou relativně velké lícnice. Tvrdost časem povolí ale když vám případné lícnice nebudou sedět, určitě doporučujeme jejich výměnu. Ta je vzhledem k pratelnému a vyjímatelnému interiéru snadná a výrobce naštěstí vyrábí několik velikostí. Celkově je materiál Silvercool na pokožce příjemný a snaží se úspěšně odvádět vlhkost pryč. Menším problémem může být „chybějící“ vybrání pro sluchátko bluetooth v oblasti uší, takže při delší jízdě vás bude interkom mačkat.

Helma HJC FG-ST je průměrně vybavenou helmou ve své třídě, ovšem s vysokým důrazem na bezpečnost. Podle hodnocení SHARP je v kategorii přileb které získali ohodnocení 5 hvězdiček k dnešním dni 58 kusů (včetně modelů které se již nevyrábí). Pokud tedy hledáte bezpečnou helmu, která svou bezpečností převyšuje i mnohem dražší modely, měla by HJC FG-ST patřit mezi vaše favority.

Výrobce: HJC
Model: FG-ST, FG-ST Besty, FG-ST Metal, FG-ST Pearl, FG-ST Ghost Rider, FG-ST Lorenzo Devil 99, FG-ST Cinnati, FG-ST Rubbertone, FG-ST Crono, FG-ST Crucial, FG-ST Void, FG-ST Punisher, FG-ST Bolt další…
Typ: integrální přilba
Materiál: kompozit sklolaminátu (Advanced Fiberglass Composite Shell)
Dostupné velikosti: XXS, S, M, L, XL, XXL

HJC FG-ST

8.6

Výhled

9.5/10

Komfort

8.5/10

Hlučnost

7.5/10

Ventilace

8.0/10

Kvalita zpracování

9.2/10

Výbava

9.0/10

Cena

8.5/10

Klady

  • 5* SHARP
  • Kompozit sklolaminátu
  • Integrovaná sluneční clona

Zápory

  • Při vyšších rychlostech vyšší hlučnost
  • Chybějící vybrání pro bluetooth

Přidejte své hodnocení!

Please enter your comment!
Please enter your name here