HJC i90

0

Nástupce oblíbeného modelu HJC IS Max II nese název HJC i90. V kategorií výklopných přileb se s cenou kolem 6000 Kč pohybujeme ve střední třídě a HJC u modelu i90 umí překvapit i prvky, které známe z kategorie těch nejlepších.

Začneme skořepinou, kde v této ceně získáváte polykarbonát – termoplast, s několika vylepšeními (Advanced Polycarbonate Shell) a ve třech velikostech. Což u vyklápěcích přileb je příjemnou záležitostí a spíše jsme na tento výběr zvyklí u čistě sportovních nebo sportovně cestovních přileb integrálních.


HJC i90 Davan lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Z hlediska bezpečnosti je polykarbonát ověřeným materiálem a v této cenové třídě rozhodně není pozadu s bezpečností při pádu. Však předchozí model IS Max II získal v testování britského SHARPu 4* z celkových 5*. Britská laboratoř bohužel nový model HJC i90 ještě netestovala, ale domníváme se že to bude nastejno, přeci jen technologie a výroba za těch pár let pokročily. Navíc získat evropskou homologaci ECE 22.05 není jen tak a navíc i pro variantu s otevřenou bradovou částí.

Když už jsme u systému otevírání bradové části, vyklápění je jednoduché pomocí tlačítka uprostřed, kdy stačí jen lehce stisknout a vytáhnout bradovou část nahoru, kde ucítíte zacvaknutí. Jak už jsme zmínili nahoře, helma je tedy homologována jak otevřená tak zavřená (P/J).

Výhled přes hledí s označením HJ-33 nabízí helma opravdu dostatečný (HJC slibuje až 11% širší hledí).. Samotné hledí samozřejmě filtruje 99 % UV-A a UV-B paprsků a je jeho vnitřní část je připravena na Pinlock fólii, která je součástí balení. Hledí je vybaveno systémem výměny HJC RapidFire, na které si potřebujete trošku zvyknout a osahat si ho, pak jde výměna snadno. V balení naleznete fólii Pinlock, tak na nic nečekejte a rovnou ji namontujte.

Samotný interiér přilby je klasika v podobě tkaniny Supercool, která je hypoalergenní, antibakteriální, snadno vyjímatelná a tím pádem i pratelná a navíc má vybrání na dioptrické brýle. V dnešní době jakýsi standard. Ovšem zde šlo HJC ještě dál a do tkaniny vpravilo jemné částečky stříbra, právě kvůli anti-bakteriálnosti. Ale nebojte se, tkanina neškrábe a je skutečně ultra jemná až plyšová. Nicméně můžeme potvrdit že systém se stříbrem skutečně funguje a ačkoliv samotná tkanina odvádí pot z tváře dobře, zápach nebyl ani po výletu několika stovek kilometrů v rozpáleném létě.

Integrovaná sluneční clona má povrchovou úpravu anti-fog a anti-scratch. Což je dnes taky takový standard a „funguje“ napříč všemi helmami stejně. Ovládání je na levé straně ve spodní části helmy, čímž se dostáváme k menší výtce. Na „integrálce“ to tolik nevadí, ale v případě vyklápěcích helem je to problematické. Řeč je o umístění interkomu. To se dává přesně do míst (dobrá, lehce nad) kde je umístěn slider pro ovládání sluneční clony. Takže pokud si chcete nainstalovat interkom, třeba nabízený SMART HJC 20B nebo 10B, který pro HJC dělá SENA, můžete do něj často ťuknout/přepnout při hledání slideru na rychlé sklopení clony. Ale možná je to jen o zvyku. Velkou výhodou je, že samotná clona drží v jakékoliv poloze a tak nejste odkázáni jen na sklopeno nebo otevřeno.

Ventilace a hluk. Dva prvky, které spolu často souvisí. Ventilační systém prošel od modelu IS Max II lehkou inovací a funguje lépe. Klasikou jsou kanálky pro rovnoměrné rozprostření vzduchu ve vrstvě EPS pod podšívkou, které díky hornímu ventilačnímu vstupu fungují jak mají. Bradový ventilační vstup je spíše určen na ofuk vnitřní části hledí kvůli zamlžení. A právě proto jsme vám před dvěma odstavci psali, ať si rovnou namontujete Pinlock fólii, protože ventilace v tomto případě a za chladnějšího počasí funguje minimálně. S Pinlock fólií je po problému. Stejně tak jako s ovládáním ventilačních vstupů v rukavicích. Ačkoliv to tak nevypadá, slidery jsou dostatečně velké a citlivé.

Hlučnost helmy. Pokud jste již zvyklí z vyklápěcích přileb a často jezdíte se špunty v uších, tady můžete pokračovat. I když se HJC fakt snaží hluk utlumit – pohodlný límec, těsně přiléhající polstrování, dobrá aerodynamika… To vše prostě kazí (stejně na jakékoliv jiné vyklápěcí helmě) samotný systém vyklápění a vzniklé průduchy od konce hledí dolů uprostřed helmy. Na motorce s cestovním větším štítem to je mnohem lepší než na naháči se štítkem minimalistickým. Doporučujeme tedy vyzkoušet.

Výrobce: HJC
Model: HJC i90, i90 Davan, i90 Hollen, i90 Aventa, i90 Semi Flat a další…
Typ: integrální přilba
Materiál: polykarbonát, EPS
Dostupné velikosti: XS, S, M, L, XL, XXL

8.7

Výhled

9.5/10

Komfort

9.0/10

Hlučnost

8.0/10

Ventilace

8.0/10

Kvalita zpracování

9.0/10

Pros

  • Široké hledí
  • 3 velikosti skořepiny

Cons

  • Vyšší hlučnost (výklopná přilba)

Odpovědět

Please enter your comment!
Vložte své jméno nebo přezdívku