Nexx SX.100R

0

Pamatujete si na model SX100 do portugalského výrobce Nexx? Pak tady máme nepřímého nástupce – Nexx SX.100R. Helma byla představena teprve nedávno, nicméně už nyní můžeme říct, že helma se povedla nejen jako nástupce, ale také velmi silný a dobrý konkurent pro ostatní světové značky v ceně kolem 6000 Kč.

Skořepina nové SX100R je oproti předchozímu modelu více sportovnější doplněna jemnými prolisy a na první pohled výrazným spoilerem v zadní části. Celkově je skořepina agresivnější i oproti relativně nové vyklápěcí helmě Nexx X.Vilitur a nabízí tak lepší aerodynamiku (helma se podrobila několikahodinovému testováni ve větrném tunelu), což má za následek nižší hluk uvnitř přilby a větší stabilitu ve vyšších rychlostech. Materiál skořepiny zůstává stejný, tedy termoplast.


Nexx SX.100R Full lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Velmi příjemný interiér s označením X-Mart Dry jsme vyzkoušeli při naší „nechtěné“ dovolené na Kanárských ostrovech, kde jsme vlivem Covidu, zůstali tak trošku uvězněni delší dobu než jsme chtěli. Interiér budete velmi cenit nejen pro svoji prodyšnost, ale také pro odvod potu, kdy tkanina funguje na jedničku.

Skvělou věcí doplňující interiér je i ventilace. Ta v tomto případě má pouze dva ovladače (slidery) pro ventilační vstupy na bradě a v čelové části. Jednoduché ovládání i v rukavicích není absolutně žádný problém, stejně tak jako ovládání hledí. Velkým benefitem však je samotná funkcionalita ventilačního systému. Kdy pokud ventilační vstupy uzavřete, totálně si tak zavřete přívod vzduchu do přilby. Ani milimetrová propusť přes ventilační vstup prostě není. Jakmile ventilaci otevřete, cítíte doslova příval vzduchu a to i v rozpáleném městě při nízké rychlosti. Vlivem dvojité vrstvy EPS, kdy vedou vzduchové kanálky mezi vrstvami, dochází k rozprostření vzduchu po celé hlavě a vyvádění teplého vzduchu dvojicí extraktorů v zadní části helmy. Tohle se vážně povedlo.

Hledí je díky ovládání směrovaném na středu snadno ovladatelné obouruč. Nesmí chybět ani možnost mikro-ventilace, kterou oceníte zejména při jízdě městem. Helma je standardně dodávána s čirým hledím, ale dokoupit lze 2 druhy zatmavení a 3 druhy zrcadlového zabarvení. Stejně tak jako lze dokoupit „sklo“ do integrované sluneční clony. Hledí sice má přípravu na Pinlock fólii, ale ta bohužel není v balení. Počítejte tedy s výdajem navíc kolem 800 Kč. Výsledkem bude hledí, které se nebude nikdy mlžit. Systém výměny hledí s názvem X-SWIFT slibuje dle výrobce výměnu do 8 vteřin. No, nám se to takto rychle nepovedlo, ale do 30 vteřin včetně nandání nového to zvládne fakt každý.

Integrovaná sluneční clona nabízí decentní zatmavení a 99% ochranu proti UV záření. Poloha clony je až téměř u nosního deflektoru, tedy zcela dostatečně pokryje výhled většiny jezdců a nebude vám vadit ve výhledu její spodní linie. Ovládání clony je na levé straně za pantem otevírání hledí. Výstupek ovládání clony je dostatečně velký a ani v rukavicích problém mít nebudete. Výhodou tohoto umístění je také, že „nepřekáží“ ovladači interkomu, který se často umisťuje na levou spodní část helmy.

Přesně tam, kde je nyní jakési vybrání. To je tady právě pro onen bluetooth interkom, který vznikl spoluprací Nexx a Sena (NEXX Helmets X-COM System) a jehož ovládací panel zapadne na toto místo. Vystouplá jsou pak jen tlačítka kterými se celý systém ovládá.

Oproti předchozímu modelu má nově helma Nexx SX.100R bradový deflektor, který velmi slušně filtruje nejen aerodynamický vzduch pod helmou, ale také hluk vnikající dovnitř. Celkové obepnutí kolem krku, pohodlný límec a mikrometrická přezka nedovolují hluku moc prostupu. A fakt to tak je, helma je ve své třídě opravdu nadstandardně tichá.

Možná se ptáte, zdali má helma nějaké mínusy. Za nás je to třeba jen jedna velikost skořepiny, kdy pokud nosíte L-XL tak se to ztratí. Pokud však máte menší hlavu a třeba XS-S, tak může přilba působit velká. Další „nevýhoda“ nebo spíše škoda je chybějící Pinlock fólie v balení. A posledním „mínusem“ je malý počet grafických návrhů. V zásadě zde máme na výběr jen 4 grafické modely v několika málo barvách. Takže celkem maximálně 10-12 vzorů, což pokud si nevyberete může být limitující. Pokud vám stačí jednoduchý design, pak za nás nejlepší varianta je Fullblack nebo Shortcut v bílé/černé variantě.

Výrobce: Nexx
Modely: Nexx SX.100R, SX100R Fullblack, SX.100R Shortcut, SX.100R Gridline, SX.100R Abisal a další barevné kombinace…
Typ: integrální přilba
Materiál: termoplast, EPS
Dostupné velikosti: XS, S, M, L, XL, XXL

8.9

Výhled

9.5/10

Komfort

8.5/10

Hlučnost

8.5/10

Ventilace

9.0/10

Kvalita zpracování

9.0/10

Pros

  • Ventilační systém
  • Kvalita zpracování
  • Relativně tichá v porovnání s konkurencí

Cons

  • Jedna velikost skořepiny
  • Chybějící Pinlock v balení

Odpovědět

Please enter your comment!
Vložte své jméno nebo přezdívku