Nolan N104 Absolute

Po předchozí zkušenosti s hlučnou přilbou Nolan N64 a naopak skvělou helmou Nolan N87, tady máme další model této značky. Tentokrát se bude jednat o konkurenta výklopné helmy Shoei Neotec, protože nová Nolan N104 Absolute patří do stejné kategorie – a to nejen cenou.

Výklopná helma Nolan N104 byla poprvé veřejnosti představena v listopadu roku 2011 na Milánském veletrhu EICMA a později se také začala prodávat v Evropě a zhruba po půl roce i v USA. Celkově prošli helmy řady N-100 od roku 1998 po modely Nolan N102 a Nolan N103 až po aktuální Nolan N104. Jenže nový model Nolan N104 Absolute přináší několik a ne zrovna málo vylepšení.

Porovnání s výklopnou helmou Shoei Neotec není tak vzdálené jak by se mohlo zdát. Výklopná helma Nolan N-104 Absolute má totiž opravdu skvělé a kvalitní zpracování, dobrou ventilaci a precizní detaily. Pokud si pamatujete na kvalitní výklopnou přilbu Nolan N90 z roku 2010 kdy pro spoustu motorkářů znamenala symbol kvality a praktičnosti, tady zajásáte dvakrát tolik. Nolan N-104 Absolute totiž vyvedla veškeré neduhy k absolutní dokonalosti.

Prvním rozdílem kterého si při porovnání s Shoei všimnete je povrchové lakování. Ačkoliv je helma Shoei Neotec na špičkové úrovni s jasným a dobrým bezbarvým lakem, helma Nolan N104 působí jako zalita do skla. Konkrétně síla vrchní vrstvy bezbarvého laku je snad několik milimetrů, což v případě lakování spíše v mikrometrových vrstvách působí velmi neobvykle. Samozřejmě nejde jen o sílu lakování, ale také o „pocit“ z laku, který je zde tvrdší a méně poddajný než u helmy Neotec. Prostě jako ve skle. A když vezmeme sílu bezbarvého laku jako ukazatel, lze říci že stejně kvalitně je vyrobena i celá helma.

Polykarbonátová (Lexan EXL) skořepina je vyráběna ve dvou velikostech (oproti 3 u helmy Neotec). Samozřejmě jsou zde plusy i mínusy výroby pouze dvou velikostí. Plusem je menší náročnost výroby a nižší náklady u výrobce, což se nakonec promítne do nižší ceny pro zákazníka. Mínusem je že se všechny velikosti musí „nacpat“ do dvou skořepin. Takže helmu velikosti XXS až L najdete v malé skořepině (velikost S), zatímco helmu XL – XXXL ve skořepině velikosti L.

Komfort a interiér

Pokud si koupíte velikost L, tedy největší velikost v nejmenší skořepině, je potřeba ono místo někde vzít. A kde jinde než u tlumící vrstvy EPS a v podšívce. Naopak při nákupu větší helmy (třeba XL) může být helma na hlavě volnější a přilehlé lícnice a celý interiér může být svou volností i nebezpečný. Více si o této problematice můžete přečíst v našem článku jak vybrat helmu na motorku.

Z našich zkušeností helma Nolan N-104 Absolute zpočátku celkem tlačí a lícnice jsou tvrdší oproti většině konkurentů na trhu. Ovšem po dvou hodinách jízdy už jsme žádné problémy nezaznamenali a během dvou hodin jakýkoliv okolní tlak pominul.

Materiálově je v porovnání s helmou Shoei Neotec interiér o něco více hrubší a ne tak „plyšový“. Jenže ten rozdíl je tak nepatrný že ho nejspíše ani nepostřehnete. Uvnitř N104 Absolute se nachází již známý Clima-Comfort který velmi dobře odvádí pot z tváře a zároveň je antibakteriální. Vyměnitelný a pratelný interiér je dnes již standardem u 99 % přileb dostupných na trhu a ani N104 není výjimkou.

Rádi bychom ještě zmínili vybrání pro bluetooth sluchátko komunikačního systému Nolan N-COM v oblasti uší, nebo Eyewear Adaptive System což jsou vybrané drážky kolem uší určené pro brýle. A skutečně fungují a brýle tak netlačí do hlavy ani právě v případě těsného přiléhání helmy k hlavě. Navíc vybrání pro sluchátko není jen v podšívce, ale také je uzpůsobena vrstva EPS.

Pokud bychom měli porovnat tvar interiéru přilby, tak je rozdílný od helmy Shoei Neotec, která se hodí spíše pro kulaté hlavy. Nolan N-104 má tvar interiéru spíše užší a protáhlejší, takže lidem s typicky kulatou hlavou nebude tak dobře sedět. Vznikne více místa v oblasti kolem čela což nemusí být zrovna dvakrát bezpečné. Proto stejně tak jako u jiných přileb, doporučujeme helmu vyzkoušet před zakoupením a otestovat jí na motocyklu. U většiny českých prodejců to nebude problém, případně budete muset zaplatit zálohu, aby měl prodejce „jistotu“ že mu s helmou neodjedete.

Hledí a integrovaná sluneční clona

Dalším znatelným rozdílem mezi helmou Nolan N104 Absolute a Shoei Neotec je šířka hledí. Díky opravdu širokému hledí patří N104 mezi vyklápěcí helmy s nejlepším zorným polem pro řidiče. Ovladatelné je obouruč, jelikož výstupek hledí je umístěn přesně ve středu přilby nad bradovým ventilačním vstupem. Nechybí ani mikroventilace, která drží hledí několik málo milimetrů od hrany s těsněním a pomáhá tak v případě zamlžení. Jenže Nolan N104 Absolute přichází na trhu s antifog vložkou PinLock MaxVision v balení, takže je dost možné že mikroventilaci ani nepoužijete. Nám se podařilo hledí zamlžit pouze jednou, když venku bylo 10 °C a v helmě jsme opravdu silně „funěli“ a zkoušeli jak dobře vložka funguje. Krom drobného zamlžení, které po otevření hledí bylo do 10 vteřin pryč jsme žádný problém nezaznamenali.

Vzhledem k širokému a silnému hledí je zapotřebí i kvalitní utěsnění a odvod vody zejména z horní části přilby. Pokud pomineme aerodynamický efekt, helma v horní části pomocí těsnění vytváří jakýsi „žlábek“ a tím je voda odváděna pryč. Těsnost při pokusu vody prosáknout do helmy je vynikající. Systém uchycení hledí je stejný jako u modelu N90. Tedy uchycení je co nejvíce dole aby nedošlo k „páčení“ hledí a v případě nutnosti výměny je pod tlačítkem umístěna aretační pružina, pomocí které hledí odskočí.

Dalším vítaným prvkem je integrovaná sluneční clona VPS s ochranným faktorem UV400. Vnitřní clona je vyrobena z Lexanu a je navíc odolná proti poškrábání a obsahuje antifog vrstvu. Bohužel na rozdíl od helmy Neotec, má v tomto případě clona pouze dvě pozice – nahoře a dole. Což je škoda, protože podle nás by stačilo pouze více „přitužit“ systém ovládání clony tak, aby se zastavovala kde řidič potřebuje. Ovládání je zde řešeno na spodním levém okraji přilby a posunutím černého slideru dopředu dojde k vyklopení clony do své pozice.

Jenom pozor pokud máte svůj interkom nebo bluetooth komunikátor, jelikož pozice ovládání clony je přesně v místech kam jej potřebujete umístit. Buď je tedy vhodné koupit komunikační systém Nolan N-Com (což nejspíš Nolan chce) nebo trochu laborovat s umístěním.

Systém vyklápění helmy a kvalita zpracování je příkladná. Ovládání je plynulé a jednoduché (stejné jako na modelu N-90) kde stačí pouze vytáhnout červený tlačítko v oblasti brady a poté zase zamáčknout. Celý mechanismus je vybaven aretační pružinou a zámkem, který výklopnou část přilby udrží bez problému v horní poloze. Nově získala helma homologaci i jako otevřená, takže si už nemusíte dávat pozor před dopravní hlídkou.

 Ventilační systém a hlučnost

Začneme tím lepším a tou je ventilační systém. Helma využívá nejnovější AirBooster Technology systém v horní části a měla by tak rozprostírat vzduch po celé hlavě řidiče. A to se skutečně děje.

Výklopná helma Nolan N104 Absolute – seřazeno od nejnižší ceny

V přední části je bradový ventilační vstup ve tvaru „V“, který přivádí dostatek vzduchu do spodní části helmy. Jestli si ale myslíte že těmito průchody proudí vzduch na pusu, tak jste na omylu. Ventilační systém je v tomto případě mnohem více komplikovanější a proud vzduchu je rozváděn na líce a celkově přední část obličeje. Funguje to dobře, ale zase ne tak dobře jako horní ventilační vstup. Ten funguje abnormálně skvěle a jakmile jej otevřete cítíte příval osvěžení. Na rozdíl od helmy Neotec kdy je vzduch přiváděn tak nějak jako celek, u helmy N104 Absolute cítíte jak vzduch proudí vzduchovými kanálky uvnitř helmy. A pomocí zadních výstupu je zase vlivem aerodynamiky odsáván ven.

Tím nechceme říct že by ventilační systém u helmy Shoei Neotec nefungoval, právě naopak, funguje perfektně. Ale u helmy Nolan N-104 cítíte horním ventilačním vstupem abnormální množství proudícího vzduchu. Hlava je tak absolutně v pohodě i při venkovních teplotách výrazně nad 30°C.

Hlučnost

No a teď se dostáváme k hlučnosti. Každý kdo si kupuje vyklápěcí helmu musí počítat s tím že bude hůře utěsněna než klasická jednolitá integrální přilba. Pokud vyžadujete absolutní ticho a klid, musíte se podívat po jiné kategorii. Pokud nějaký ten hluk dokážete tolerovat nebo jezdíte převážně se špunty v uších, výklopná helma vám nebude činit problém.

Hlučnost v tomto případě ani tak nesouvisí s těsností kolem vyklápěcího mechanismu, ale spíše se sílou tlumení ochranné vrstvy EPS a podšívkou. Kvalita zpracování výklopného systému je totiž příkladná a tak není moc prostoru kde by se mohl hluk projevit, kromě výše zmíněných prvků.

V tomto ohledu je Shoei Neotec o řád tišší a srovnávat N-104 s top modely jako Schuberth C3 prostě nelze. Aerodynamika přilby je bezproblémová, ale jestliže slyšíte zvuk motoru a výfuku o něco více než v ostatních přilbách, je na vině tloušťka tlumící vrstvy a podšívky. Co určitě pomůže ke ztlumení hluku je bradový deflektor (který je zde od N90 přepracovaný a pevnější) a zadní prodloužený límec, který firma Nolan propaguje spíše jako „for summer use“. Pokud ani to vám nebude stačit, musíte si pořídit špunty do uší. Celkově je hlučnost této helmy na průměrné, možná lehce nadprůměrné hodnotě (lépe tlumí okolní zvuk) než většina konkurentů ve stejné třídě. Porovnání s výklopnou helmou Shoei Neotec jsme vybrali proto, že Neotec nabízí jeden z nejlepších poměrů cena a výkon.

Závěrem lze říct, že pokud hledáte dobrou a kvalitní výklopnou helmu, měla by Nolan N104 Absolute patřit na váš seznam. Pokud přehlédnete vyšší hlučnost, získáte velmi kvalitní přilbu s perfektním ventilačním systémem, precizním zpracováním a dobrou bezpečností (helma získala 4 hvezdičky z 5 v nezávislém hodnocení SHARP).

Výrobce: Nolan
Model: N-104 Absolute, N-104 Absolute Italy, N-104 Absolute Como, N-104 Absolute Iconic Replica, N-104 Absolute Tech, N-104 Absolute Fade, N-104 Absolute Special, N-104 Absolute Visibility
Typ: výklopná přilba
Materiál: polykarbonát, EPS
Dostupné velikosti: XXS, S, M, L, XL, XXL, XXXL

Nolan N104 Absolute

8.3

Výhled

9.5/10

Komfort

8.7/10

Hlučnost

6.5/10

Ventilace

9.3/10

Kvalita zpracování

8.1/10

Výbava

8.6/10

Cena

7.3/10

Klady

 • Prémiové zpracování
 • Ventilační systém AirBooster Technology
 • Vyklápěcí systém
 • Široké hledí
 • PinLock MaxVision

Zápory

 • Při vyšších rychlostech vyšší hlučnost
 • 2 velikosti skořepiny

2 HODNOCENÍ

 1. Výhled

  9

  Komfort

  9

  Hlučnost

  5

  Ventilace

  8

  Kvalita zpracování

  5

  Výbava

  9

  Cena

  2.5

  Brutálne dobrá prilba,ale … Priatelia prvú som vrátil,lebo mi začalo praskať plexi okolo kolíka pin locku.Myslel som si,že som ju udrel a bez reklamácie som kúpil nové plexi.Stojí okolo 50.- Eur.Kedže sa mi to objavolo z nova na jar,už som vedel,že som to nemohol spôsobiť ja.Potom som ju už reklamoval.Reklamácia sa natiahla,vrátili peniaze.Vraj,Nolan reklamáciu neuznal.Po tom som ju kúpil z nova,a pre istotu hned dve 🙂 lebo ma predajca v inej predajni presvedčil,že to bola výrobná vada a dostal sa nesprávny rozmer pin locku na prilbu.Uveril som,ale nemal som.Po pol roku zase pekne praská okolo kolíka pin locku,pekne do slniečka.takže toto je moja skúsenosť s touto inak perfektnou prilbou.PS.: ked som prvú reklamoval,predajca sa pozrel a povedal,že som to jednoducho nemohol urobiť používaním.

 2. Výhled

  10

  Komfort

  8

  Hlučnost

  3

  Ventilace

  8

  Kvalita zpracování

  3.5

  Výbava

  8

  Cena

  8

  Vnitřní tapazierung přilby se mi úplně rozpad. Tážu se zda není k prodeji náhradní tapazierung? Přilba je jinak v bezvadnom šťávě.

Přidejte své hodnocení!

Please enter your comment!
Please enter your name here