O’Neal Sierra Adventure

Enduro helma s klasickým hledím a integrovanou sluneční clonou. Zní to docela dobře a asi i prakticky, takže jak se mi osvědčila helma O’Neal Sierra Adventure rok 2016 po jedné sezóně?

Představte si že jedete na svém XTčku (nebo na jakémkoliv jiném enduru) nádhernou krajinou, všude cítíte vůně květin, sluníčko vás hřeje ale díky štítu a integrované sluneční cloně nijak neoslňuje a skvělá ventilace vhání příjemný vzduch přímo do helmy. Zní to přímo fantasticky, ale jak už to tak bývá, tak všude je nějaké ALE.

První co vás „praští do očí“ nebo spíše do ruky, je vyšší váha – v tomto případě 1 615 gramů při velikosti L. Když přichytíte kameru na pořizování záběrů, bluetooth pro komunikaci tak není problém i váha kolem 1 800 gramů. A to je na dualsport helmu docela dost. Může za to zejména tlak na levnou výrobu a použité materiály. Proto je helma vyrobena z termoplastu ABS. Ale nebojte se bezpečnosti, homologací ECE 22.05, normou DOT a americkou homologací Snell prošla bez problémů.

Celkově helma působí moc pěkným dojmem a i vyobrazená grafika na helmě je kvalitní. Po roce používání nikterak nevybledla a když nepočítám drobné škrábance a odřeniny od pádů, tak je povrch stále pěkný.

Interiéru není moc co vytknout. Je opravdu komfortní a jezdit s touto helmou dálky bych si dokázal představit. Hodí se také možnost vyjmutí celého interiéru a jeho vyprání.

No, co se týká ventilace a tak nějak všech věcí okolo, je tu několik problémů. Po několika stovkách kilometrech přestalo hledí těsnit a nepříjemný vítr začal foukat přímo do očí. Do rychlosti cca 70 – 80 km/h to nebylo tak znatelné ale vyšší rychlost už byla dost nepříjemná. Pomohlo utažení šroubů a očištění těsnění. Několik dalších stovek kilometrů bylo všechno v pořádku až do chvíle kdy během jízdy v lehčím terénu upadl šroubek držící hledí společně s kouskem plastu. Výsledek byl ten, že hledí nešlo zavřít během jízdy, protože při ovládání jednou rukou se vždy zkřížilo. Po hodině hledání jsem šroubek našel a provizorně hledí přimontoval. Doma jsem pak zjistil že takto povolené byly všechny šroubky na helmě (nejspíše díky vibracím). Takže preventivně po pár kilometrech šroubky překontrolujte a pokud se začnou povolovat, použijte lepidlo na závit.

To že do helmy bude foukat a bude víc hlučná než integrální přilba nebo výklopná, jsem tak nějak věděl. Spodní bradový difuzor je na delší cesty určitě správnou volbou (v balení) a hlučnost v helmě dost ztlumí, ale pořád je to nepříjemné. Zejména v rychlostech kolem 120 – 130 km/h dochází k velké hlučnosti. Nejspíše díky ochrannému štítu nad hledím, který dobře brání sluníčku v oslňování a ani při rychlosti cca 130 km/h se vám nesnaží zlomit vaz. Aerodynamika si tedy zaslouží malé plus.

Bohužel stejně tak jak je kvalitně provedeno utěsnění hledí nebo šroubky, tak kvalitně je i vyvedena ventilace. Zejména horní ventilační vstup který vypadá solidně, ale po chvíli můžete pozorovat odchlipování plastu (do 500 kilometru nájezdu). Dalším problémem je zadní ventilace, která funguje dobře jenom pokud trefíte rukou přesně střed. Protože jinak dojde na jedné straně k zatáhnutí a zkřížení celého ventilačního výstupu. Do helmy docela dost fouká, což je při letních teplotách příjemné, ale jakmile se více ochladí nebo teploty klesnou pod 15°C tak to žádná zábava není. Podobně kvalitně jako ovládání ventilace působí i ovládání sluneční clony na levé straně, kdy vám přijde že „ten čudlík“ na tu helmu prostě nepatří.

Celkově vzato je helma O’Neal Sierra Adventure dobrá pro někoho kdo se pohybuje do maximální rychlosti 100 km/h popřípadě krátkodobě do 130 km/h. Dokázal bych si ji představit na slabém endurku pro ježdění po lese, polích nebo na trati. Případně pro čtyřkolky na vyjížďky. Ovšem na cestovní enduro to zrovna moc v pohodě není.

O’Neal Sierra Adventure je vyráběna třetími stranami v Asii, což znamená že stejná helma (nebo s drobnými rozdíly) je na trhu prodávána i pod jinými názvy. V USA je to helma AFX FX-41 která je u nás nedostupná nebo Cyber UX-33, která pro změnu dostupná je. Rozdíl v ceně je zhruba 500 Kč, je tedy na vás jakou helmu zvolíte.

Výrobce: O’Neal, Cyber, AFX
Modely: O’Neal Sierra Adventure, Cyber UX-33, AFX FX-41
Typ: dualsport helma
Materiál: termoplast ABS, EPS
Váha: 1 650 g +- 50 g (velikost L)
Dostupné velikosti: XS, S, M, L, XL, XXL

O’Neal Sierra Adventure

7.1

Výhled

8.0/10

Komfort

7.0/10

Hlučnost

6.0/10

Ventilace

5.0/10

Kvalita zpracování

8.0/10

Výbava

8.0/10

Cena

7.5/10

Klady

  • Integrováná sluneční clona
  • Kvalitní grafika
  • Štít

Zápory

  • Vysoká hlučnost
  • Nedoléhá hledí
  • Uvolňující se šrouby

Přidejte své hodnocení!

Please enter your comment!
Please enter your name here