Schuberth E1

Můj první pokus s modulární helmou byla Shoei Hornet, kterou jsem kupoval před dvěma lety. Skvělá helma, která nabízí to nejlepší z obou světů. Brýle perfektně sedí a spolupracují se štítem, který nikterak nezakrývá rozhled. Nicméně jsem chtěl něco více cestovního na silnici a tak jsem se začal dívat po možnostech. Věděl jsem jenom jedno a to, že to musí být zase modulárka. Kdo ji jednou vyzkouší, jen těžko se bude vracet 🙂

Skořepina helmy Schuberth E1 je vyrobena z toho nejlepšího co Schuberth nabízí a to je materiál S.T.R.O.N.G. Fibre. Na můj vkus by mohla být helma klidně ještě o něco lehčí, ale vzhledem k předchozímu Hornetu který byl ještě o něco těžší mi to tolik nevadí. Musíte mít na mysli, že v helmě jsou integrovány antény pro Schuberth Bluetooth SRC systém, který bez problému připojíte na GPS modul (za příplatek) nebo třeba k mp3 přehrávači, telefonu, navigaci apod.

Menší výtku bych měl k řemínku pod bradou, kdy mi trvalo několik minut helmu zapnout a stáhnout řemínek tak aby vše sedělo a fungovalo. Dle reakcí na fórech v tom ale nejsem sám. Musíte se s tím prostě poprat a pak už to bude snadné i v rukavicích. Jenom najít ten správnej trik jak na to.

Jezdím na BMW GS1200A s továrním štítkem a už jsem si myslel že ventilace na helmě moc nefunguje tak jak má, z čehož bylo malé mrzení. Jenže pak jsem zjistil, že většinu vzduchu odvede právě štítek na motorce. Takže když jsem jel na kamarádově Monsteru, všechno fungovalo absolutně na jedničku – teda až na motorku, znáte to… Italové 🙂

Hodně se mi líbí jak ventilační otvory fungují, když je zavřete tak nikde nic nefouká, když je otevřete tak fouká a to dost. Běžně je stačí mít otevřené tak na polovinu a objem vháněného vzduchu je opravdu markantní. Vlastně si nepamatuju kdy bych je otevíral za celou tuto sezónu na víc než polovinu a to i v těch největších vedrech.

Schuberth E1 – seřazeno od nejnižší ceny

Dobrá ventilace zpravidla znamená také více hluku. Jenže Schuberth je snad jediná firma u který tohle neplatí. Nejvíc vzduchu a hluku se žene od krku na který vám fouká, takže Schuberthku vybírejte tak aby vám co nejlépe sedla a těsnila! Nicméně, výrobce skutečně umí a po Schuberth C3 Pro, která je v tomto segmentu brána jako jedna z nejlepších, se jí stejný kousek podařil i s touto Schuberth E1. Hlučnost by se dala přirovnat asi jako k jízdě v autě se zavřenýma okny. Jako fakt neskutečný. Samozřejmě hluk bude jiný na cestovním enduru, jiný na supersportu a jiný na naháči, ale tohle je teda něco. Pokud chcete absolutní klid tak si vezměte špunty, ale mam pocit že to pak už bude nebezpečné, protože neuslyšíte téměř nic.

Vrchní štít má celkem tři polohy a snadno ho odděláte za pár vteřin. Nijak nebrání ve výhledu – pokud teda nejedete 70% stoupák. Vyklápění spodní části je plynulé a bez jediného problému. Jakmile helmu sklopíte, tak sjede i s hledím což je rozhodně vítaný doplněk. Stejně jako nulové rozostření hledí, ale tak co čekat od plexi které spadá do optické třídy 1.

Interiér je sakra příjemný a ani po delších projížďkách není nijak nepříjemný. V helmě mám za sezónu 2017 najeto 19 000 kilometrů směrem na Balkán a nikdy jsem nepotřeboval cokoliv s interiérem řešit. Tvar interiéru Comfort Fit má pod sebou různě umístěné „pěnové“ polštářky a společně s textilii Coolmax a Termocool dělá přesně co má. Tedy v létě chladí a v zimě naopak lehce hřeje. Ačkoliv je vnitřek antialergenní, odvádějící pot a celkově za celé mé cestování nijak nesmrděl, vyjmutí je otázkou několika desítek vteřin. Do pračky jej raději však neházejte, výrobce přímo doporučuje maximálně 30°C a praní v ruce.

Jestli se Schuberth E1 za tyhle peníze vyplatí? Podle mě rozhodně ano!

Výrobce: Schuberth
Modely: Schuberth E1, E1 Guardian, E1 Hunter, E1 Radiant, E1 Glossy, E1 Crossfire a další…
Typ: integrální výklopná přilba
Materiál: S.T.R.O.N.G. Fibre, EPS
Dostupné velikosti: XXS, S, M, L, XL, XXL

Schuberth E1

9.4

Výhled

9.0/10

Komfort

9.8/10

Hlučnost

9.8/10

Ventilace

9.9/10

Kvalita zpracování

9.9/10

Výbava

9.5/10

Cena

8.0/10

Klady

  • Anti-Roll-Off System (A.R.O.S.)
  • Tichá

Zápory

  • Bradový řemínek
  • Ne tak široké hledí
  • Vyšší cena

Přidejte své hodnocení!

Please enter your comment!
Please enter your name here