Scorpion ADX-1 ANIMA

Taktéž známá jako Scorpion Anima nebo v zahraničí jako Scorpion EXO-AT95, je modulární vícefunkční helma. Dalo by se říci taková 3v1 tedy otevřená (vyklápěcí), integrální a crossová helma. Že tyhle kombinace moc nefungují víme tak nějak všichni, ale proč se nezkusit znova přesvědčit, jestli je to opravdu tak špatné.

Na terénních motorkách jezdím posledních 5 let (a celkem 35 let na všem možným) a tohle je moje třetí modulární helma. Předtím jsem měl něco od LS2 která prostě po pár letech byla nepoužitelná: vymačkané lícnice, nějaký ten pád, netěsnící plexi, odlamující se plasty apod… Následovala modulárka od HJC která mi tak nějak nesedla a tak po 3 měsících šla z domu. Hodně jsem zvažoval vzít rovnou Schuberthu nebo něco od Touratechu, ale když se naskytla možnost koupit Scorpion Anima se slevou, řekl jsem si proč vlastně ne (ona to ve skutečnosti spíš řekla moje peněženka). Poučen z minula jsem si helmu pořádně vyzkoušel a projel u prodejce, který z mojí 30 kilometrový projížďky bez zálohy musel být asi hodně nervózní. Bylo rozhodnuto.

Enduro přilba Scorpion ADX-1 Anima působí na první pohled opravdu kvalitním dojmem a na druhý taky. Na třetí pohled to samozřejmě není Schuberth nebo Shoei který jsou prostě kvalitou zpracování o něco výš. Ale dneska za částku kolem 6 500 Kč seženete lepší a lépe zpracovanou enduro helmu jen těžko. Skořepina je vyrobena z polykarbonátu LG, ale nepůsobí nikterak laciným dojmem. Minimální vyosení nebo netěsnost, prostě všechno funguje a sedí jak má. Žádný „kinklavý“ pohyb součástí jako známe u levných modelů přileb.

Co mě rozhodně potěšilo byl široký výhled do stran ale také do výšky (zejména po sundání štítu). Se sundaným štítem není problém ani při rychlostech kolem 170-180 km/h a až poté se začne objevovat nepříjemný aerodynamický hluk. Na druhou stranu, stačí zalehnout na štítek GSa nebo čehokoliv jiného a relativní klid panuje do 200 km/h. Ale tak zase kdo jezdí na enduru často touhle rychlostí že jo…

Scorpion ADX-1 Anima – seřazeno od nejnižší ceny

Co mě trochu na plexi mrzí je, že nemá přípravu na PinLock a k zamlžení i přes výborně fungující ventilaci občas dojde, i když má helma z výroby antifog vrstvu zvanou „EverClear“. Plexi má jen několik málo poloh, ale pro změnu je zase opravdu cítíte a cítíte i v rukavicích že je hledí tam kde být má (ve vámi zvolené poloze).

Ovládání sluneční clony je pohodlné a plynule i v rukavicích a za jízdy. Clona můžete zastavit v poloze která vám vyhovuje a nemá jen klasickou polohu nahoře a dole. Jenom si zkontrolujte ať vám nenaráží do nosu.

Ventilace funguje na jedničku, zejména bradový vstup. Ten má tři polohy – otevřený, zavřený a polootevřený pomáhající zejména proti zamlžení. Vstup je dokonce i vybaven filtrem vzduchu, ale na to jak ho vyndat a vyčistit jsem nepřišel. Horní ventilační vstupy rozvádí proudící vzduch kanálky v EPS vrstvě po celé hlavě a snad nikdy se mi nestalo že by se mi hlava potila (ale nosím masku).

Na mírnou hlučnost je potřeba se připravit. Přeci jenom se nejedná o integrální helmu a vyklápěcí systém prostě zakrýt nejde. Každopádně co mohu porovnat mezi kamarády mezi jejich vyklápěčky a enduro helmami v podobné ceně, tak je moje suverénně ta nejtišší.

Pokud hledáte dobrou cestovní helmu na enduro a chcete „vše v jednom“ tak je Scorpion ADX-1 Anima jasná volba. Za ty peníze těžko seženete podobnou.

Výrobce: Scorpion
Modely: ADX-1 Anima, Scorpion Anima, Scorpion ADX-1
Typ: integrální/otevřená/vyklápěcí/modulární přilba
Materiál: polykarbonát LG, EPS
Dostupné velikosti: XS, S, M, L, XL, XXL

Scorpion ADX-1 ANIMA

8.9

Výhled

9.6/10

Komfort

9.0/10

Hlučnost

8.5/10

Ventilace

9.0/10

Kvalita zpracování

8.5/10

Výbava

8.5/10

Cena

9.0/10

Klady

  • Hledí
  • Ventilační systém
  • 3v1

1 hodnocení

  1. Můžu jen potvrdit. …Ale bacha na velikosti !!! Mám obvod hlavy 58 , což je “M”. Všechny helmy dřív jsem měl “M” maximálně “L” . Scorpion ADX-1 Horizont mám XXL !!! Ještě ,že jsem si ji dojel vyzkoušet do obchodu.

Přidejte své hodnocení!

Please enter your comment!
Please enter your name here