Scorpion EXO 3000

Scorpion EXO 3000 je helma, na které vidíte jak firma Scorpion používá technologii z integrální cestovních a závodních přileb. Jednoduché přebírání této technologie pak vede k výrobě kvalitních výklopných helem přesně jako je tato. Fungující ventilace, kompozit TCT-Ultra Pre-Preg který je směsí technické tkaniny s polymery a vytváří tak pevnou a lehkou skořepinu, nebo systém dofukování lícnic AirFit. Zní to jako bychom měli v cenové kategorii výklopných přileb kolem 8 000 Kč jasného vítěze. Ovšem není všechno zlato, co se třpytí.

Helmu Scorpion EXO 3000 (jinde také s označením EXO GT 3000) jsem zakoupil v roce 2016 a odjezdil s ní celou sezónu – cca 11 000 kilometrů. Kvalita zpracování přilby je na velmi dobré úrovni, tak jak se na světového výrobce patří. Všechno dobře lícuje, nikde nic nevrže a povrchová úprava barvy je vcelku odolná. Lak skořepiny není úplně lesklý ale ani úplně matný, lze to jen těžko popsat slovy ale nejblíže tomu má výraz „saténový“. Pokud se podíváte na saténovou látku, budete mít představu jak asi vypadá povrchová úprava helmy.

Hledí

Hledí je vybaveno antifog úpravou přímo od výroby s názvem EverClear která má za úkol nejen zabránit mlžení ale také ochraně před poškrábáním (antiscratch). Zatímco to druhé funguje, to první moc ne. K zamlžování dochází při chladnějších návratech domů z projížďky ve večerních hodinách celkem pravidelně. Trochu pomáhá otevření ventilačního otvoru na bradě na první stupeň, který přivádí vzduch nad nosní deflektor a ofukuje plexi. Mnohem lepším řešením je použití vložky PinLock (nejlépe MaxVision), se kterou není sebemenší problém se zamlžením. Výměna hledí je pak pomocí systému Ellip-Tec otázkou několika desítek vteřin bez použití nářadí. Celkově je hledí dostatečně široké a nabízí dobrý periferní úhel.
Integrovaná sluneční clona SpeedView nemá žádnou aretaci, takže ji můžete buď sklopit úplně dolů nebo ji naopak nepoužívat vůbec. Což může být celkem problém pro nos jako je ten můj (řekl bych průměr). Clona prostě leží na nose a při delší jízdě to není nic příjemného. Pokud si budete Scorpion EXO 3000 kupovat, určitě vyzkoušejte sklopení integrované sluneční clony.

Interiér a komfort

Interiér této výklopné helmy se neliší nikterak od integrovaných přileb. Materiál interiéru KwikWick 3 je příjemný na dotek a podšívka je snadno vyjímatelná a lze jí vyprat. V marketingových materiálech se dočteme že by měla být tkanina antibakteriální a odvádět pot. Což funguje dobře, pokud se opravdu hodně nepotíte na tvářích – ale to lze vyřešit vyklopením spodní části helmy. Vzhledem k tomu že integrovaná clona není moc tmavá, při silném slunečním záření se hodí brýle. Zde to není díky KwiFit – přizpůsobeným lícnicím pro brýle jakýkoliv problém. Systém dofukování lícnic jsem použil za celou dobu asi jen dvakrát. Kapsičky pro bluetooth interkom vůbec, ale je dobré vědět že tam v případě potřeby jsou.

Skořepina helmy není kulatá ale je zde mírná ovalita. Na bocích a v horní části jsou mírné výstupky které pocítíte zejména při vyšší rychlosti kdy aerodynamika a obtékání vzduchu jednoduše funguje na výbornou. Aerodynamika si tedy zaslouží jedničku.

Výklopné helmy Scorpion EXO 3000 – seřazeno od nejnižší ceny

Co už je horší tak je hluk uvnitř helmy. Jasně, když si kupujete vyklápěcí helmu tak nemůžete očekávat ticho a klid jako v uzavřené integrálce. Tedy pokud kupujete výklopnou helmu za 15 000 Kč tak už určitě klid chcete, ale tady za poloviční cenu je to průměr. V nižších rychlostech cca 70 – 90 km/h je hluk celkem tolerovatelný ale s vyšší rychlostí hlučnost narůstá. Při dálničním tempu na delší vzdálenosti si raději vezměte špunty do uší (zejména pokud máte laděný výfuk). Celkově je hlučnost helmy takový průměr.

Ventilační systém byl testován v aerodynamickém tunelu a funguje dobře. Zejména horní ventilace která rovnoměrně rozvádí vzduch po celé horní části hlavy až k temenu. Přední bradový ventilační vstup má dvě polohy, kdy první vhání vzduch zejména na plexi a nad nosní deflektor. Druhý ventilační vstup poté vhání vzduch přímo na okolí pusy. Celkem je prostředí v helmě příjemné a nedochází k výraznému pocení nejspíše i díky dvou výstupům extraktoru vzduchu v zadní části helmy pod aerodynamickým spoilerem. Vzhledem k tomu že tu nejsou žádné vzduchové tunely pro rozvod vzduchu po celém obvodu, patří ventilace spíše taky mezi průměrné.

Kde mohla firma Scorpion ještě trošku zainvestovat je přezka zapínání helmy. Jedná se o zapínání pomocí dvojitého D z titanu, ale kvalita přezky mi nepřijde odpovídající ceně.

Scorpion EXO 3000 je určitě dobrou výklopnou helmou. Jenom škoda některých drobných detailů, které by tuto helmu posunuli o kategorii nad konkurenci. Pokud ale nejste nároční a zhýčkaní, jedná se o kvalitní výklopnou helmu.

Výrobce: Scorpion
Modely: Scorpion EXO 3000, EXO 3000 Neon, EXO 3000 AIR Serenity, EXO 3000 AIR Solid, EXO 3000 AIR Pearl, EXO 3000 AIR Neon
Typ: výklopná přilba
Materiál: kompozit TCT, EPS
Váha: 1 500 g +- 50 g (velikost L)
Dostupné velikosti: XS, S, M, L, XL, XXL

Scorpion EXO 3000

8.4

Výhled

9.0/10

Komfort

8.5/10

Hlučnost

7.5/10

Ventilace

8.0/10

Kvalita zpracování

9.0/10

Výbava

9.0/10

Cena

8.0/10

Klady

  • TCT kompozit

Zápory

  • Vyšší hlučnost
  • Horší poměr cena/výkon
  • Integrovaná clona může narážet do nosu

Přidejte své hodnocení!

Please enter your comment!
Please enter your name here