Shark EVO-ES

0

Výklopná přilba Shark EVO-ES je nástupcem rodiny „vyklápěček“ od Sharku, řady Evoline a EVO-ONE. Pokud si říkáte že ty poslední výklopné helmy od Sharku jsou si dost podobné, tak máte pravdu. Shark EVO-ES je téměř identická s modelem EVO One 2, tedy jen opticky.

Hlavním rozdílem je nepatrně nižší cena (i když to neplatí u každého prodejce) a vnitřní úprava hledí proti zamlžení namísto užití klasického PinLocku. O tom že to nejspíše nebyl nejchytřejší tah Sharku, si ale povíme až později.

Společnost Shark také zapracovala na finálním laku a helma se tak snadno nepoškrábe jako předchozí modely. Tedy pokud vám neupadne, nebo se nebude chvilku kutálet po hrubém asfaltu. Přepracována je také mírně aerodynamika a vnitřní systém těsnění výklopného systému.


Shark EVO-ES Blank lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Zajímavostí je také fakt že Shark se drží ověřeného polykarbonátu, na rozdíl od jiných výrobců přileb, kdy se v této cenové kategorii začínají objevovat kompozitní materiály. Je zřejmé že honba za co nejnižší hmotností nemůže nahradit bezpečnost. Ačkoliv nezávislá britská laboratoř SHARP poslední model EVO ES ještě nehodnotila, všechny předchozí modely získali v testu 4 hvězdičky.

A to zejména za skvělou ochranu bradové části, tedy téměř toho nejdůležitějšího při výklopných přilbách. Ani při sebevětším nárazu nedošlo k odlomení přední části chránící obličej. Při čelním nárazu vás to nejspíše neochrání, ale při častější a klouzavé cestě po asfaltu to fungovat bude.

Velkou výhodou je systém vyklápění o 180° dozadu v kombinaci s hledím, které jde společně při otevření nahoru a při zavření dolu. Samozřejmostí je také homologace přilby jak otevřené tak zavřené. Nechybí ani možnost ovládat hledí jak pomocí levé tak pravé ruky. Tady někdo nad intuitivním ovládáním přemýšlel.

Shark EVO ES se drží otestovaného a funkčního systému ventilace, tedy jednoho bradového vstupu dvou vstupů v čelní části s dvěma extraktory vzadu pod malým spoilerem. Vnitřní systém vzduchových kanálků zajišťuje dostatečný přísun vzduchu napříč celou hlavou. V zásadě se nám nestalo kdy by to při běžné jízdě nefungovalo. Ale faktem je, že helmu jsme v rámci testu do jižních států vlivem pandemie nevezli. Tedy přesnější by bylo použití fráze „při běžné jízdě v letních měsících v Čechách“.

No a teď k „problému“. Když opomeneme že k výměně hledí potřebujete šroubovák, což je sice trochu archaický způsob, který ale funguje, tak tím větším problémem je bezpochyby tovární antifog vrstva na hledí.

Stačilo pouhých 5 dešťů a ochranná vrstva proti mlžení je pryč. A to tak pryč, že hledí se mlží a je vidět doslova na pár metrů před motorku. Rozhodně nic příjemného a hodno na reklamaci. Bohužel helma je to jinak fakt super.

Co si budeme povídat, zlaté české ručičky zase ukázali že umí a tak se zrodil v hlavě kolegy nápad. Dočistili se poslední zbytky antifogu, objednala se fólie PinLock Max Vision, opatrně nalepila a je po problému. Taková dobrá helma a člověk až nechápe proč to ve výrobě udělali a zbytečně tak vystavují zákazníky dilema zdali produkt nevrátit.

Od hledí se přesuneme k integrované sluneční cloně, kde je naštěstí všechno v pořádku. Možná nezvyk, ale ovládání clony není na boku, ale v horní části helmy. Což je na jednu stranu super řešení, protože můžete clonu ovládat oběma rukama, na druhou stranu pokud máte několik let helmu s ovládáním na boku, pravděpodobně jej tam budete pár dní lovit.

Skořepina helmy je vyráběná ve dvou velikostech a při nákupu doporučujeme rozhodně vyzkoušet. Dost pravděpodobně vám sedne lépe o číslo větší velikost vlivem kvalitního a „pořádného“ avšak pohodlného jemného polstrování. S přípravou na interkom Sharktooth můžete počítat, stejně jako s drobným vybráním na brýle.

Celkové shrnutí? Shark EVO ES je skvělá výklopná přilba, které hodně ublížila antifog vrstva (která se dá naštěstí vyřešit). S váhou kolem 1700 gramů a s možností prodloužení záruky na 5 let (pomocí registrace u Sharku), je to skvělé řešení na cesty.

Výrobce: Shark EVO-ES
Model: Shark EVO ES, EVO-ES Blank, EVO-ES Endless, EVO-ES Yari a další…
Typ: modulární/výklopná přilba
Materiál: termoplast, EPS
Dostupné velikosti: XS, S, M, L, XL, XXL

 

8.5

Výhled

8.5/10

Komfort

7.5/10

Hlučnost

7.5/10

Ventilace

9.0/10

Kvalita zpracování

9.5/10

Výbava

9.5/10

Cena

8.0/10

Pros

  • Bezpečnost
  • Vylepšený ventilační systém

Cons

  • Tovární anti-fog vrstva

Odpovědět

Please enter your comment!
Vložte své jméno nebo přezdívku