Shark Raw / Drak

0

Stylová helma Shark Raw taky prodávána pod názvem Shark Drak, patří mezi oblíbené modely zejména mezi milovníky streetfighterů. Popřípadě mezi motorkáře, kteří se rádi odlišují od ostatních. Stačí si jen vzpomenout jak zhruba před dekádou na trh dorazili helmy Bandit – faux pas které způsobili na trhu bylo doslova ohromující. Každý je musel mít a to i včetně Stiga ze známého pořadu produkce BBC – Top Gear. No a nyní se něco podobného podařilo společnosti Shark s jejím modelem Raw/Drak.

Specifický design je podobný helmám, které používají bojoví stíhací piloti a spodní část helmy tak nenápadně ukazuje, kde získali inženýři Sharku trochu té inspirace. Hlavně pokud zvolíte model Blank (který značí že se jedná pouze o jednobarevné lakování) v tmavě zelené barvě. Ostatně když dneska většina motocyklů dosahuje rychlostí kolem 240 – 300 km/h, tak jakýmisi piloty skutečně i jste. Proudové stíhací letouny se totiž v této rychlosti pravidelně odlepují od země.

Ačkoliv se to může zdát, tak termoplastová helma Shark Raw není tzv. „full-face“. Spodní část je totiž tvořena jemným ale pevným plastem a celá helma funguje spíše jako výklopná integrálka. Faktem je, že se helma moc nehodí na supersportovní motocykly, nebo pro někoho kdo se často pohybuje v rychlostech hodně nad 200 km/h.

Chvilkově to problém není, ale představa že jedete několik desítek kilometrů v této helmě a rychlostí třeba 250 km/h, nemá s komfortem a pohodlím nic společného. Aerodynamicky není s horní části helmy problém, obtékání vzduchu funguje výborně a horní ventilační systém díky vnitřním kanálkům ventilace funguje skvěle. Horší je to ale se zbytkem helmy, respektive se spodní a tou nejdůležitější částí.

Díky konstrukci není prostě možné zabránit pronikání vzduchu k obličeji kolem brýlí a pod bradovou maskou. Maska tak slouží spíše pro zachytávání nečistot, hmyzu a všeobecného „bordelu“ co potkáte na silnici než pro perfektní ochranu.

Shark Raw / Drak – seřazeno od nejnižší ceny

Brýle drží na místě i při vysokých rychlostech a díky systému QRGS (Quick Release Goggle System) je jejich výměna otázkou zhruba 2 minut. Velkou výhodou je že brýle jsou standardně dodávány s hledím které má funkci anti-fog a anti-scratch, takže jejich poškození při běžném užívání bude neznatelné. Bohužel jako je tomu i v případě samotné jízdy s otevřenou helmou a brýlemi, i tyto začnou po chvilce nepříjemně tlačit na obličej. První ne zrovna komfortní nošení jsme objevili na projížďkách delších než 150 kilometrů, kdy prostě brýle cítíte na obličeji čím dál znatelněji.

Takže k čemu se helma Shark Raw / Drak vlastně hodí? Má smysl ji vůbec kupovat? Důležité je odpovědět si na „jednoduchou“ otázku. Jezdím více dálkové cesty a to třeba i za hranice, pohybuje se moje cestovní rychlost nad dálničními limity, chci perfektní ochranu za každých okolností, nebo naopak jezdím jen v okolí bydliště, po okreskách „kolem komína“ a preferuju neokoukaný styl? Pokud jste si na většinu otázek v první části souvětí řekli ano, Shark Raw pro vás není. Pokud máte doma v garáži streetfightera, pěkného cafe-racera, bobbera nebo jinou stylovou stavbu – je Shark Raw ideálním doplňkem.

Výrobce: Shark
Modely: Shark Raw, Shark Drak, Shark Raw Blank, Raw Stripe, Raw Soyouz, Raw Kurtz, Raw Trinity, Raw Dual, Raw Outcast
Typ: otevřená, výklopná
Materiál: Termoplast
Dostupné velikosti: XS, S, M, L, XL, XXL

 

Shark Raw

8.3

Výhled

9.0/10

Komfort

8.0/10

Hlučnost

7.0/10

Ventilace

8.5/10

Kvalita zpracování

9.0/10

Výbava

8.5/10

Cena

8.0/10

Pros

  • Design
  • Vyměnitelné brýle
  • Antifog
  • Antiscratch

Cons

  • Vyšší hlučnost
  • Spodní deflektor funguje jen jako ochrana před hmyzem
  • Omačkávající se brýle

Odpovědět

Please enter your comment!
Vložte své jméno nebo přezdívku