Helma Shark Skwal – když chcete být vidět

Pasivní bezpečnost, ochranné prvky, buďte vidět a slyšet. Každý motorkář už určitě takovou větu slyšel nebo četl a ne jednou. První co vás napadne tak je zářivé oblečení, což není zas až takový problém pokud jezdíte na cestovním enduru. Pokud ale jezdíte na celo-zeleném, červeném supersportu, popřípadě kde je kombinace barev jako třeba u modelů GSX-R, určitě si nechcete pořizovat zářivě zelenou bundu. Technicky a z hlediska bezpečnosti by to asi problém nebyl, ale z hlediska sladěnosti už jo. Navíc co s tou novou koženou kombinézou, kterou jste koupili minulou sezónu?

Další na řadě je laděný výfuk. Když už opomineme nepatrné zvýšení výkonu (při správném naladění motoru), dostaneme alespoň pěkný zvuk. Výfukem nemyslíme plně průchozí trubku od souseda ale minimálně koncovku (i když se od trubky moc neliší) s homologací. Být slyšet a vidět je základní pořekadlo, které ale většinou funguje. V zásadě nám už moc možností nezbývá a když před pár lety přišla novela zákona o pozemních komunikacích, kde i automobily musí svítit přes den, je přehlédnutí motorky zase o něco snadnější. Navíc ne každý využívá kontroverzní metody jízdy se zapnutými dálkovými světly, takže moc možností na k ochraně/upozornění na silnici nezbývá. A přesně takhle asi přemýšleli i vývojáři motocyklových přileb Shark.

Zhruba dva roky je k dostání integrální helma Shark Skwal se zabudovaným LED osvětlením. Termoplastová přilba má barevné LEDky umístěné v oblasti předního a zadního ventilačního systému s mírným vytažením do boku, takže nejde jen o bodové osvětlení. Není to světlení jako třeba z filmu TRON, ale rozhodně je žluto-zelená barva nepřehlédnutelná. Minimálně v zhoršených světelných podmínkách nebo k podvečeru je na silnici opravdu nepřehlédnutelná. Navíc je velkou výhodou možnost přepínání mezi blikáním a stálým svícením.

Režim blikání LED osvětlení, který osobně upřednostňujeme v odpoledních hodinách (ve večerních je podle nás lepší stále svítící) vydrží fungovat cca 10 hodin. Pokud přepnete do stálého svícení, je to kolem 5 hodin. Nabití lithiových baterii zabere taktéž zhruba 5 hodin, přes port USB. Takže je můžete například připojit k počítači v práci nebo k nabíječce telefonu. Baterie, konektor i tlačítko pro zapnutí jsou skovány pod límcem helmy a nenarušují tak důležitou aerodynamiku.

Přilba Shark Skwal se nevyznačuje pouze LED osvětlením, ale ve své cenové kategorii cca 5 000 Kč za variantu Blank také dobrou výbavou. Jako standard lze už dnes považovat integrovanou sluneční clonu. Ale zde je navíc i Pinlock MaxVision ve standardním hledí. Jednoduchý vyjímatelný a pratelný interiér EASY FIT je vyroben s bambusové tkaniny. Ta odvádí pot a zabraňuje maštění. Navíc je hypoalergenní a antibakteriální. Lícnice jsou opravdu jemné a ani po delší jízdě vás na tváři neškrábou. Stejně jako decentní drážky pro brýle, díky kterým ani netušíte že nějaké máte.

LED helma Shark Skwal – seřazeno od nejnižší ceny

Samotná helma je velmi tichá a naši 8 hodinovou projížďku do Alp jsem zvládl bez jakéhokoliv problému. I přes hlasitý výfuk se nevyskytla žádná bolest hlavy, nic. Jediné s čím jsem se trochu potýkal byl horní ventilační systém. Při rychlosti kolem 180 km/h jako by ani neexistoval, nejspíše díky aerodynamice kdy vzduch helmu obtéká rychleji, nezvládal plnit svojí funkci. Pouze zvyšoval hlučnost uvnitř helmy, takže je lepší jej raději zavřít.

Shark dokázal že nejjednodušší řešení bývají nejlepší. LED osvětlení je v odpoledních hodinách opravdu skvěle vidět a za deště funguje snad ještě více než v noci. Pokud teda hledáte skvělý doplněk pasivní bezpečnosti a zároveň pokukujete po nové helmě – je Shark Skwal ideální.

Výrobce: Shark
Modely: Shark Skwal, Shark Skwal Blank, Skwal FLYNN, Skwal Instinct, Skwal Ellipse, Skwal Spinax, Skwal TRION, Skwal Sticking, Skwal Matador, Skwal Switch Rider, Skwal Dual, Skwal TROOPER, Skwal Cargo
Typ: integrální přilba
Materiál: termoplast
Dostupné velikosti: XS, S, M, L, XL, XXL

Informace o nástupci této helmy, novějším modelu Shark Skwal 2 si můžete přečíst zde: Recenze Shark Skwal 2.


Shark Skwal

9.2

Výhled

9.7/10

Komfort

9.0/10

Hlučnost

8.6/10

Ventilace

8.3/10

Kvalita zpracování

9.7/10

Výbava

9.9/10

Cena

9.7/10

Klady

 • LED osvětlení
 • PinLock
 • Integrovaná sluneční clona
 • Komfort

Zápory

 • Horní ventilace při vyšší rychlosti

1 hodnocení

 1. Výhled

  10

  Komfort

  9.1

  Hlučnost

  8.8

  Ventilace

  8.9

  Kvalita zpracování

  10

  Výbava

  10

  Cena

  10

  Velice příjemná přilba s dobrým zpracováním za přijatelnou cenu.

Přidejte své hodnocení!

Please enter your comment!
Please enter your name here