Shark Spartan 1.2

Shark Spartan 1.2 je nástupcem prvního Spartanu – tedy helmy, která nabízela velmi dobrý poměr cena/výkon při částce kolem 10 000 Kč. Otázka tedy zní, bude nový Spartan 1.2 lepší než předchůdce? Podobně jako u filmů, kdy jsou první díly zpravidla ty nejlepší, s mírnou skepsí nahlížíme na nástupce. Rovnou vás můžeme ujistit, že skepse není na místě 🙂

Shark Spartan 1.2 jde ve stejných šlépějích jako předchozí model Shark Spartan bez přívlastku 1.2. Tedy skořepina vyrobena z uhlíkových a skelných vláken, důkladně testována nejen ve větrném tunelu a počítačovou simulaci (CFD). Ale také vychází ze svých zkušeností získaných od závodníku z MotoGP, WSB a Moto2.

Nově se podařilo odstranit občasné turbulence, které se u pár jezdců objevovali vlivem vysokých rychlostí od zadního spoileru. A také svist od proudění vzduchu kolem systému uzavírání. Jelikož se tato hlučnost projevovala zpravidla až od dvounásobku dálničních rychlostí, nedotkla se tolika jezdců jako při běžném užití. Nicméně je skvělé, že i samotný výrobce tento neduh vyřešit chtěl.

Tyto úpravy nejen že ztišili helmu při vysokých rychlostech, ale také se projevují i při normálních. Po nasazení cítíte, že je helma oproti předchozímu modelu kolem krku těsnější, což na projížďky trvající pár hodin určitě nevadí. Ovšem při delším užívání helmy (cca 10h) v průběhu dne vás to může, pokud jste „statný chlap“, trošku iritovat. Na druhou stranu, jak často jezdíte takhle hodně?

Při přímém porovnání hlučnosti v podobné cenové kategorii se kvalitou zpracování nejvíce blíží helma Schuberth S2. Spartan 1.2 je však v tomto případě nejen tišší, ale také lehčí. Když u porovnání zůstaneme, tak zde najdete také tmavší integrovanou sluneční clonu, která jde ještě o něco níže než u S2.

Stabilnost přilby ve vyšších rychlostech je podobná jako u předchozího modelu. Funkce zadního spoileru si všimnete zhruba od rychlosti 150-160 km/h, kdy pomáhá usměrňovat proud vzduchu nejen v přímém směru, ale také pokud se podíváte do boku. Žádný vysoký tlak na krční svaly se nekoná, všechno funguje jak má.

Co také rozhodně stojí za zmínku je ventilační systém. Tak skvěle fungující nemá pomalu ani vyklápěcí C3 Pro od Schuberthu nebo třeba integrálka Arai QV-Pro. Objem vzduchu, který proudí do helmy po otevření ventilačních vstupů je skutečně obdivuhodný.

Nový model Shark Spartan 1.2 je sice oproti předchůdci jen lehce přepracován, ovšem tyto detaily tvoří skvělý celek. Ať už se jedná o systém uchycení hledí, které můžete pohodlně ovládat snad i v palčákách, nebo ventilační systém, popřípadě zlepšený celý komfort, kroky to jsou velmi znatelné. Pokud se rozhodujete, zdali původní Spartan nebo Spartan 1.2, vezměte novější.

Výrobce: Shark
Modely: Spartan 1.2, Spartan 1.2 Carbon, Spartan 1.2 Priona, Spartan 1.2 Lorenzo, Spartan 1.2 Hoplite a další…
Typ: integrální přilba
Materiál: Kompozit – Uhlíková vlákna (karbon), skelná vlákna
Dostupné velikosti: XS, S, M, L, XL, XXL

9.2

Výhled

9.5/10

Komfort

9.0/10

Hlučnost

9.5/10

Ventilace

9.5/10

Kvalita zpracování

9.5/10

Výbava

9.0/10

Cena

8.5/10

Klady

  • Ještě lepší Spartan
  • Vylepšená aerodynamika
  • Skvělý poměr cena/výkon

Přidejte své hodnocení!

Please enter your comment!
Please enter your name here