Shark Speed-R 2

Integrální přilba Shark Speed-R 2 byla po několik desítek až stovek hodin testována ve větrném tunelu, pro nalezení optimální funkčnosti aerodynamiky a ventilace. Dvojice spoilerů v zadní části helmy pomáhá extraktorům ventilace k urychlení „výplachu“ vzduchu uvnitř helmy. Což pomáhá nejen k lepší výměně vzduchu, ale také zabraňuje mlžení při chladnějším počasí.

Jakkoliv to zní dobře, naše zkušenosti s většinou helem, které mají různá křidélka a spoilery, jsou spíše negativní, co se týká aerodynamické hlučnosti spolu s narůstající rychlostí. To ovšem není případ tady modelu Speed-R 2. Ale hezky popořadě.

Skořepina helmy je vyrobena z kompozitu uhlíkových a aramidových vláken, doplněných o několika-směrné skelné vlákno. Tedy kombinace karbonu, kevlaru a sklolaminátu. A jelikož je tato helma určena pro ježdění na silnici a spadá spíše do kategorie sportovně-cestovních přileb a ne čistě závodních, její váha není extrémně nízká. Nicméně v rámci kategorie pořád vychází pod konkurencí. V modelu M se váha pohybuje kolem 1460 gramů, což je například při porovnání s Bell RS1 (která ve stejné velikosti váží 1 690 gramů) docela rozdíl. Váhu nepoznáte hnedka po nasazení na hlavu, ale při 400 kilometrové projížďce průměrnou rychlostí 100 km/h to opravdu znát je.

Design helmy je spíše protáhlejšího a agresivnějšího tvaru. Ideálně tak koresponduje s dnešníma moderníma motorkama. Vnitřek je uzpůsoben spíše na oválnou hlavu než kulatou, takže před nákupem doporučujeme určitě vyzkoušet. Je také třeba míti na paměti, že helma sedí opravdu těsně, takže pokud máte velikost „mezi“, doporučujeme vzít větší velikost. Helma je navíc dodávána ve dvou velikostech skořepiny, takže ani opticky to nebude vypadat špatně.

Interiér přilby je příjemný a samozřejmě plně vyjímatelný a pratelný. Kolem uší jsou drážky pro brýle Shark Easy Fit, takže ani při delší jízdě netlačí nožičky do hlavy. Sluneční brýle moc potřeba nejsou, protože vnitřní integrovaná sluneční clona má dostatečné zatmavení. Její ovládání v horní části helmy na levé straně bychom označili spíše za „méně šťastné“, ale nejspíše jde jen o zvyk. Hledat v silných kožených rukavicích šoupátko ovládání chce trošku cviku 🙂

Hledí přilby je standardně vybaveno úchytem pro fólii MaxVision Pinlock, ale ta většinou není dodávána v krabici s helmou, takže je potřeba ji dokoupit. Samotné hledí má však tloušťku cca 4 milimetrů, působí dost solidním a pevným dojmem a výhled je opravdu široký. Ale hlavně zkreslení je absolutně minimální.

No a nyní se dostáváme k obávané hlučnosti. Helma se ve své třídě řadí spíše k těm lépe izolujícím hluk od okolí. Ale i tady máme několik výhrad. A není to kvůli spoilerům v zadní části helmy, ale spíše kvůli hledí. To i při zacvaknutí ve spodní poloze netěsní tak jak by mělo. Už při okreskových rychlostech vniká do helmy hluk a ševelení.

Problémem hluku tak ani není ventilace, která funguje průměrně – rozumějte, na české a slovenské počasí je dostatečná. V teplotách atakujících 40°C přestává stačit. Je to nejspíše systémem ventilace, který žene vzduch všude možně po helmě k cíli, ale ne napřímo (zejména bradový vstup).

Helma Shark Speed-R 2 je ideální a bezpečnou volbou (verze 1 získala 4* v nezávislém britském hodnocení SHARP) pro moderní řidiče motorky, který nehledá čistě závodní nebo naopak klasickou turistickou cestovní přilbu.

Výrobce: Shark
Model: Shark Speed-R 2, Speed R 2, Speed-R v2, Speed-R 2-series, Speed-R 2 Carbon, Speed-R 2 Texas, Speed-R 2 Craig, Speed-R2 Sykes a další…
Typ: integrální přilba
Materiál: kompozit karbon-kevlar-sklolaminát, EPS
Dostupné velikosti: XS, S, M, L, XL

8.4

Výhled

9.0/10

Komfort

8.5/10

Hlučnost

7.5/10

Ventilace

7.5/10

Kvalita zpracování

9.5/10

Výbava

9.0/10

Cena

8.0/10

Klady

  • Nízká váha
  • Trikompozit

Zápory

  • Ovládání sluneční clony
  • "Záhadný" ventilační systém

Přidejte své hodnocení!

Please enter your comment!
Please enter your name here