Shoei RJ Platinum-R

0

Jestli vybíráte helmu na chopper nebo cruiser, musíte do seznamu zařadit přlbu Shoei RJ Platinum-R. Ptáte se proč? Když pomineme ikonický design, který tuto helmu doprovází již od roku 1985, je to zkrátka velmi kvalitní a hlavně funkční helma.

Velké oblibě se těší zejména na americkém kontinentu, kde ji najdete skoro u každého motorkáře sedlajícího cruiser nebo chopper. Tedy za předpokladu že se nejedná jen o „stylového“ jezdce s helmou z druhé světové války – ale to se o bezpečnosti moc nebavíme.

Společnost Shoei si je trhu moc dobře vědoma a tak od roku 1985 kdy byla tato helma představena, mění design velmi pomalu a sporadicky. Ostatně proč taky měnit něco co skvěle funguje. I tak ale firma neustále vylepšuje použité materiály a komponenty. A to je přesně případ inovované Shoei RJ Platinum-R, která je tady s námi již od roku 2006.

Helma má nyní skořepinu vyrobenou z ručně skládaného kompozitu Shoei Multi-Ply AIM (Advanced Integrated Matrix Plus), kterou známe třeba z vyklápěcí přilby Shoei Neotec 2. Jelikož jsou otevřené helmy hlavně o bezpečnosti, helma plní přísné homologační podmínky Snell M2015 a DOT.

Otevřené helmy Shoei RJ Platinum-R – seřazené od nejnizší ceny

Pod skořepinou je skryta EPS vrstva s dvojitou hustotou s vybráním pro rozvod vzduchu po celém obvodu hlavy. Dva ventilační vstupy jsou umístěny kousek nad čelním štítem a jejich ovládání není problém ani ve sportovních rukavicích. Zmíněné vybrání v EPS vrstvě je vyvedeno ke dvěma extraktorům v zadní části helmy, které jsou taktéž stavitelné (poloha on/off) a ovladatelné bez problémů.

Pokud si necháte otevřeny všechny ventilační vstupy, tak už při relativně nízké rychlosti kolem 30 km/h pocítíte příjemný „proud“ vzduchu uvnitř helmy. Se zvyšující rychlostí je to samozřejmě stále lepší. Je vidět, že tady společnost Shoei udělala velký kus poctivé práce ve větrném tunelu a helma se řadí mezi špičku oprávněně. Jízda v teplotách přes 30°C nejsou pro tuto helmu žádný problém a k překvapení zůstává i hlava po sundání helmy suchá (testováno na 50 minutové projížďce centrem Prahy).

Co se týká hlučnost tak si také nemůžeme na nic v rámci kategorie stěžovat. Helma má vybrané místo pro umístění interkomu a jeho sluchátek, takže jsme se obávali, aby nevznikali určité turbulence kolem uší. Nicméně lícnice jsou natolik přiléhavé, že se dovnitř téměř žádný vzduch nedostane. Proto je vhodné vyzkoušet více velikostí. Výrobce nabízí 4 velikosti skořepiny, takže s konkrétním vybráním té správné by neměl být problém. Pokud jezdíte s otevřenou přilbou bez bočnic, snížení hluku bude pro vás u Shoei RJ Platinum-R poměrně razantní.

Shoei RJ Platinum-R tak dále ukazuje, že oprávněně patří mezi nejlepší helmu pro choppery/cruisery a to rozhodně oprávněně.

Výrobce: Shoei
Modely: Shoei RJ Platinum-R, RJ-Platinum R, RJ Platinium-R a další…
Typ: otevřená helma
Materiál: kompozit Multi-Ply Matrix AIM, EPS
Dostupné velikosti: XS, S, M, L, XL, XXL

9.1

Kvalita zpracování

9.9/10

Ventilace

9.5/10

Komfort

9.0/10

Hlučnost

9.0/10

Výbava

8.0/10

Pros

  • AIM+ kompozit
  • Ventilace
  • Kvalita zpracování
  • Komfort

Cons

  • Objemově větší velikost skořepiny

Odpovědět

Please enter your comment!
Vložte své jméno nebo přezdívku