Simpson Darksome

0

Pokud máte rádi neotřelý design. Rádi vybočujete z uniformní řady těch ostatních a jste ochotni něco málo obětovat, máme tu něco přímo pro vás. Vyklápěcí helmu Simpson Darksome, která vychází z oblíbeného modelu Simpson Bandit.

Můžete si být jisti že tento styl helmy na našich cestách téměř nepotkáte. V západním světě, zejména v Něměcku, Velké Británii a v USA je tato helma oblíbená, nejen pro svůj neotřelý vzhled, ale také pro své vlastnosti. Zatímco ještě pár let zpátky byli modely Simpsonu bez ECE homologace, dnes je tomu naštěstí jinak a tak „provozování“ helmy na silnici není problém ve většině států.

Tím největším rozdílem oproti své konkurence je jednoznačně vzhled. Vyklápěcí přilba Simpson Darksome tak díky svým ostrým designovým prvkům vyčnívá na trhu běžných kulatých přileb dost výrazně. Ačkoliv se to nezdá, skořepina funguje z hlediska aerodynamiky dost dobře i ve vyšších rychlostech.


Simpson Darksome lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

K dostání je přilba Simpson Darksome ve dvou variantách skořepiny – tri kompozitu (což je kombinace karbonu, kevlaru a laminátu) anebo samotného karbonu, záleží tedy co vám vyhovuje a co dovolí peněženka. Rozhodně ale stojí za zmínku, že ať už koupíte přilbu jenom z karbonu nebo naopak z kompozitu, bradová část bude vždy z polykarbonátu. Pro to aby lépe přilba seděla, je skořepina také vyráběna ve dvou velikostech XS-MD a LG-2XL.

Pokud si kupujete helmu od společnosti Simpson poprvé, důrazně doporučujeme použít jejich tabulku velikostí a řídit se dle ní. Pokud vyberete správně, interiér helmy vás bude poměrně dost mačkat – ale vydržte, za pár hodin to bude v pořádku.

Je to vlivem pevného polstrování a také jakýmsi „skokem“ mezi velikostmi. Vnitřek helmy je samozřejmě vyjímatelný, pratelný a z tkaniny která odvádí pot. Navíc je opravdu velmi příjemný na dotek a lze bez problému srovnávat s top modely konkurenčních značek. Simspon Darksome můžeme směle zařadit mezi nejvíce pohodlné a komfortní přilby v kategorii.

Tedy pokud pomineme hlučnost. Vyklápěcí přilby jsou vždy z hlediska utěsnění hlučnosti horší než helmy integrální. Nicméně zde je určitě jednou z příčin „velká kapsa“ ve vykrojeném polstrování pro sluchátka. Prostor je to opravdu velký a tak se tam vejdou sluchátka interkomu téměř každého na trhu (zkusili jsme jak Senna 20s tak Senna 30K a bez problému). Bez větších obtíží se vejde i mikrofon a náležitá kabeláž“ aniž byste to postřehli. Bohužel díky tomu a systému otevírání přilby vniká do prázdných kapes vítr, který se zde mírně točí – což má za následek vyšší hluk. Je to asi jediné mínus této přilby.

Proces vyklápění přilby je intuitivní a snadno ovladatelný jednou rukou za jízdy. Prostě jen stačí vycvaknout na spodu brady mechanismus (který je v helmě celo-kovový) a zatlačit nahoru. Pozice nahoře jde „uzamknout“, takže se vám nestane že se během jízdy sklopí bradová část dolů.

Snadnost ovládání je také u integrované sluneční clony, kde je její ovládání umístěno na levé straně za hledím. Ačkoliv se to nezdá, tak snadno při jízdě vytušíte jeho pozici a ovládání clony nebude problém ani v silných rukavicích. Zabarvení sluneční clony je klasické kouřové a o něco tmavší než je na trhu běžné. Za nás určitě výhoda že nemusíme při poledni v letních měsících vozit ještě sluneční brýle a filtrace světla je tak plně dostatečná. Jakmile se však začne stmívat nebo vede projížďka hlubokým tmavým lesem, sluneční clona půjde nahoru.

Ventilační systém je na rozdíl od klasického modelu Bandit ovladatelný a uzavíratelný. V bradové části naleznete dva uzavíratelné vstupy, stejně tak jako v horní čelní části přilby. Co naopak uzavíratelné není je šestice (3 a 3 z každé strany) ventilačních vstupů pod hledím. Ty se starají o neustálý a příjemný přísun čerstvého vzduchu do přilby. Což je v letních měsících fajn, ale jakmile se teploty pohybují kolem 10°C, tak to zase tak super není. V zadní části helmy naleznete výfukový extraktor, který celému proudění vzduchu uvnitř helmy dokonale pomáhá.

Hledí přilby je PinLock Ready a pokud si zvolíte materiál skořepiny Tri-kompozit, najdete fólii Pinlock také v balení. Pokud to však bude varianta pouze z karbonu, fólii si musíte dokoupit (nebo doufat ve slušného prodejce, který vám ji zdarma přihodí). Upřímně tento krok společnosti Simpson nechápeme, ale je to prostě tak. Hledí je samozřejmě nastavitelné na mikroventilaci a můžete jej i v této pozici zamknout (stejně tak jako plně zavřené – které ucítíte dorazem).

Celkově výklopná helma Simpson Darksome působí jako z jiného světa. Stačí například doplnit nalepovacím křídlem ve stylu pankáče nebo jinou „opičárnou“, dopředu si dáte GoPro kamerku a skoro se vás děti u silnice budou bát. Jen přitáhnout helmu ke krku pomocí dvojitých D-kroužků a vyrazit na cestu. Když oželíte trochu hlučnosti, tak tuto extravaganci a poměr cena/výkon na trhu u jiné helmy nenajdete.

Výrobce: Simpson
Modely: Simpson Darksome, Simpson Mod Bandit
Typ: integrální/otevřená/vyklápěcí/modulární přilba
Materiál: Tri-kompozit (karbon, kevlar, sklolaminát), EPS
Dostupné velikosti: XS, S, M, L, XL, XXL

8.4

Výhled

9.0/10

Komfort

8.5/10

Hlučnost

6.5/10

Ventilace

8.5/10

Kvalita zpracování

9.5/10

Pros

  • Neotřelý design
  • Tmavá sluneční clona
  • Tri-kompozit (karbon, kevlar, sklolaminát)
  • Extrémně pohodlný interiér

Cons

  • Vyšší hlučnost

Odpovědět

Please enter your comment!
Vložte své jméno nebo přezdívku