Suomy SR Sport

V průběhu své jezdecké kariéry jsem vyzkoušel už hezkou řádku helem a to včetně pár modelů od Suomy. První byla v pohodě, následovala Suomy Max Biaggi zhruba 6 let zpátky, kterou bych mohl nazvat snad i podprůměrnou. Jestli stejný trend kvality pokračuje u Suomy i nyní, tak tedy děkuju ale nechci.

Minulý rok jsem se rozhodoval co pořídit na stávající sezónu (2017) a tedy s mírnou nechutí se rozhodl, že vyzkouším ještě naposledy značku Suomy. Výlet do německého obchodu kvůli širšímu výběru helem Suomy byl naplánován, při nejhorším koupím něco jiného. Nejvíce mě však zajímala novinka Suomy SR Sport z trikompozitu – uhlíkových, kevlarových a skelných vláken. Cena byla 350 euro, což v přepočtu na naše vycházelo kolem 10 000 Kč a byl to zároveň můj strop. Zkrátím to: výlet proběhl, testování proběhlo, zaplaceno a nová Suomy jela domů.

Co musím vyzdvihnout tak je pohodlnost helmy, ačkoliv je spíše laděna na závodní okruh. Interiér je potažen tkaninou COOLMAX ACTIVE která odvádí pot z tváří a obličeje, což nejspíše funguje dobře, protože se nepotím. Navíc je tkanina opravdu jemná a zároveň dobře dýchá. Není to samozřejmě klasický plyš jako na hračkách, ale na tváři působí opravdu velmi příjemně.

Druhou věc, kterou jsem velmi rychle zpozoroval, je funkční ventilační systém. V horní části přilby je pouze jeden ventilační vstup, který je zároveň propojen pomocí ventilačních tunelů v EPS vrstvě propojen se stále otevřeným „výfukem“ v zadní části helmy. Ovládání je snadné pomalu i v palčákách, protože moje nové ještě nepoddajné rukavice si s ním bez problému poradili. I při couračce městem v létě byl můj krk a moje hlava absolutně v pořádku a nikterak jsem se nepotil. Bradový ventilační vstup funguje obdobně, tedy není potřeba se rozepisovat.

Hledí je opravdu široké a pokud bych ho měl porovnat, tak bych řekl že je stejně velké jako na kamarádově přilbě AGV Corsa. Je jasný že na okruhu potřebuje člověk vidět perfektně do zatáčky, což se na silnici rozhodně hodí taky. Povrchová úprava zahrnuje jak antifog tak antischratch. Co se týká zamlžení, tak se mi to podařilo jen při cestě do Alp na jihu Francie, kdy jsem přejížděl v cca 7°C horské hřebeny. Stačilo jen otevřít hledí a během pár vteřin bylo po problému.

Suomy SR Sport – všechny varianty přilby seřazené od nejnižší ceny

Bohužel helma moc v této nízké teplotě nefunguje, respektive nehřeje a když vyndáte bradový deflektor tak je celkem i chladno 🙂 Takže pokud často jezdíte  když je venku pod 10°C, rozhodně doporučuju nechat bradový deflektor kde má být a vzít si případně kuklu.

Čeho jsem se bál tak byla hlučnost. Moje předchozí Suomy Biaggi Extreme byla totiž hlučná až až. Jasně, je to závodní helma, ale na můj vkus byla prostě hodně hlučná a na delší cesty byly špunty do uší zkrátka nutnost. Naštěstí je na tom Suomy SR Sport mnohem (a tím myslím tak o řád) lépe. Dokonce i řev mého Monsteru SR4 zní jako ševelení 🙂 Tedy to bych si zase vymýšlel, ale je to mnohem, mnohem lepší. Realita je taková že dálniční limity jsou úplně v pohodě, nad 160-170km/h je lepší se aspoň trošku přikrčit a výraznější hluk začíná až u +-220 km/h… Což je na naháči s malým štítkem docela paráda. Na silniční motorce budou ty hodnoty při zalehnutí určitě daleko lepší. Nejvíce hluku na této helmě způsobuje absence spodního bradového deflektoru, takže vážně doporučuji nevyndávat.

Jednoduchá vyměnitelnost hledí (jen pozor na závity u šroubků), uzavírání D kroužky a EPS vrstva s dvojí hustotou, dělají z této helmy velmi konkurence schopného soupeře. Jsem rád, že jsem se nakonec zase rozhodl pro Suomy a její nový model SR Sport. A pokud chcete funkční a pěknou helmu (ty repliky se jim vážně povedli) tak směle do toho, za ty peníze to stojí!

Zobrazit prodejce Suomy SR Sport

Výrobce: Suomy
Model: Suomy SR Sport, SR Sport Shape, SR Sport Flower, SR Sport Racing, SR Sport Skull, SR Sport Dovizioso, SR Sport Diamond, SR Sport Indy, SR Sport Gamble Top Player, SR Sport Stars, SR Sport Replica Biaggi, SR Sport Carbon a další…
Typ: integrální přilba
Materiál: Tricarboco (uhlíková, kevlarová a skelná vlákna), EPC
Dostupné velikosti: XS, S, M, L, XL, XXL

Suomy SR Sport

9

Výhled

9.8/10

Komfort

9.0/10

Hlučnost

9.0/10

Ventilace

9.5/10

Kvalita zpracování

9.5/10

Výbava

8.0/10

Cena

8.0/10

Klady

  • Ventilační systém
  • Kvalita zpracování
  • Pohodlný interiér

Zápory

  • Občas se zamlží
  • Při nízkých teplotách klesá komfort

Přidejte své hodnocení!

Please enter your comment!
Please enter your name here