Vemar Zephir

1

Když jsem kupoval helmu tak jsem chtěl jít do klasických zavedených značek. Ale tak nějak jsem náhodou narazil u kamaráda na helmu Vemar, kterou si nemohl vynachválit a na jedné projížďce jsem si ji vyzkoušel. A to byla ta chyba 🙂 Od tý doby jsem do hledáčku zařadil i helmy Vemar a do sezóny 2017 byl rozhodnut že nějakou pořídím.

I když značka Vemar vypadá relativně nově nebo nebudí moc dojmu dlouhé historie, opak je pravdou. Vemar je italská společnost která v polovině 70. let vyráběla laminátové nádrže pro víno, olivový olej a vodu. O dvanáct let později v roce 1987 společnost Vemar utvořila divizi zaměřenou pouze na výrobu přileb. A o dalších 5 let později v roce 1992 vzniká samostatná firma na výrobu helem: Vemar Helmets.

Od prvních modelů se Vemar vždy zaměřoval na poskytnutí toho nejlepšího co umí (ostatně jako každá světová firma), dobrou kvalitu a hlavně vše zaměřeno na nízkou cenu. No a helma Vemar Zephir na tom není jinak.

Skořepina helmy se vyrábí ve dvou velikostech a je vyrobena z termoplastu a vyztužena „termopolymerem“ R-3P, který by měl dodávat vyšší pevnost a zároveň být lehčí než klasický termoplast. Zpracování celé přilby včetně laku je skvělé a přilba působí opravdu bytelným dojmem. Ostatně i váha není vzhledem k výbavě nejmenší – cca 1600 gramů.

Interiér a užitá tkanina jsou průměrem ve své třídě, nenadchnou a neurazí. Samozřejmostí je vyjímatelný a pratelný interiér a antibakteriální povlak. Vemar v případě potřeby nabízí části interiéru k dokoupení. Velikost helmy koresponduje s velikostí ostatních značek. Moje hlava je mírně protáhlá a v průměru mám 59 cm a nějaké drobné – kupoval jsem tedy velikost L.

Při první projížďce mačkaly lícnice a celý interiér na hlavu vcelku silným tlakem až jsem pomalu zvažoval že helmu vrátím či že je něco špatně. Po cca 25 minutých však tlak ustal a helma sedla doslova jak „hrnec na p*del“. Aha, tak takhle má helma správně sedět 🙂 Dokonce ani brýle s tlustými umělými nožičkami mě netlačili do spánků a ani kolem uší.

Vemar Zephir se chlubí širokým výhledem a musím dát za pravdu že široký opravdu je. Pokud to mohu porovnat s kamarádovým Shark Vision-R tak bych řekl že je to nastejno. Co jsem opravdu uvítal je příprava na folii PinLock Max Vision, kterou rozhodně doporučuju dokoupit. Samotné hledí se v přilbě občas zamlží, ale stačí jen pootevřít hledí nebo otevřít bradový vstup ventilace a po chvilce je pryč. Každopádně PinLockem tohle vyřešíte opravdu snadno.

Hledí má pět poloh, které svojí pozici drží i ve vyšší rychlosti než je ploužení se městem. Pokud hledí sklopíte úplně dolů, nikdy nedojde k jeho zacvaknutí (to uděláte zámkem hledí) ale zůstane tam cca 1-2mm skulinka pro proudění vzduchu do helmy. Tady konečně někdo přemýšlel. Jakmile hledí zamknete, vzduch ani voda se vám k obličeji nedostanou.

Vnitřní integrovaná sluneční clona funguje bez problému. Ovládání je klasický na levé straně a je plynulé i v rukavicích. Na dorazy (polohu nahoře/dole) je potřeba jen trošku přitlačit, ale zase víte že je vše na svém místě. Jediné co mi trošku vadí je zatmavení clony, kde by mohla být klidně tmavší. Ale chápu že by to z legislativních důvodů neprošlo. Dalším „problémem“ je velikost průřezu clony na nos. Mám relativně malý nos a průřez mi přijde zbytečně velký. Což v případě že si clonu spustím jenom o kousek dolů znamená že mi výřez zasahuje do zorného pole.

Vemar Zephir – seřazeno od nejnižší ceny

Ventilace (Vemar Klima System – VKS) je kapitolou samo o sobě. Neznám a nepamatuju se, že bych někdy měl helmu kde takhle perfektně funguje ventilace. Tomu prostě nelze nic vytknout. Ono je to vidět hnedka jakmile helmu vybalíte z krabice. Ty nasávací ventilační vstupy na hlavě jednoduše nepřehlédnete 🙂

Horní ventilační vstup při otevření pustí opravdu mnoho vzduchu a i v parným létě s teplotami nad 30°C úplně v pohodě hlavu osvěží. Díky že ve Vemaru mysleli na vzduchové kanálky v EPS vrstvě na zadní ventilační výstupy v helmě. Tahle kombinace funguje opravdu na jedničku.

Bradový ventilační vstup také funguje absolutně bez problémů a stejně jako horní ventilace nabízí jakousi mezifázi „na půl otevřeno“. Ačkoliv helma využívá jiný systém než klasické odklonění vzduchu na plexi, taktéž zde všechno funguje jak má. Jakmile se helma začne zamlžovat (vážně si ten PinLock kupte!), otevřete napůl bradovou ventilaci a doslova během pár vteřin je po problému. Ventilační prvky se ovládají v rukavicích bez problémů, jenom je potřeba trošku zabrat a najít správný grif. Zabrat je také potřeba i při výměně plexiskla, které lze vyměnit během pár vteřin. Jenom se teda nesmí bát použít skutečnou sílu.

Většinou je to tak že kvalitní a dobrá ventilace znamená hodně velká hlučnost. Naštěstí tady to moc neplatí a řekl bych že je hluk tak nějak průměrný ve své třídě. Zkoušel jsem několikrát i laborovat s ventilačními vstupy ale je v zásadě jedno jestli je ventilace otevřená či zavřená. Ten rozdíl je pár decibelů, které stejně přeřve laděný výfuk. Dost tomu pomáhá jak nosní tak i bradový deflektor.

Jak bych helmu Vemar Zephir zhodnotil? Jednoduše geniální helma s pár drobnostma k vyladění, ale za cca 4 500 Kč mě nenapadá lepší helma. Takovej zlatej poklad ve střední třídě nabitej výbavou. A to jsem ani nezmínil možnosti interkomu jako je připravený otvor na levé straně na kabely, kapsy na sluchátka apod…

Výrobce: Vemar
Model: Vemar Zephir, Zephir JMC, Zephir Mark
Typ: integrální přilba
Materiál: polykarbonát – R-3P, EPS
Dostupné velikosti: XS, S, M, L, XL, XXL

Vemar Zephir

8.7

Výhled

9.6/10

Komfort

7.9/10

Hlučnost

7.7/10

Ventilace

9.9/10

Kvalita zpracování

8.7/10

Pros

 • Výbava
 • Ventilační systém VKS
 • Skvělý poměr cena/výkon

Cons

 • Výřez nosu sluneční clony
 • Při vyšší rychlosti hlučnost

1 recenze

 1. Výhled

  9

  Komfort

  8

  Hlučnost

  8

  Ventilace

  10

  Kvalita zpracování

  9

  Koupil jsem na FC MOTO,cena super, krásná helma za prima peníze, neokoukaná značka, funkční….spokojenost

Odpovědět

Please enter your comment!
Vložte své jméno nebo přezdívku