Vemar Sharki

Nebudeme si nic nalhávat, značka Vemar se netěší takové oblibě jako jiní světoví výrobci helem. Nicméně by bylo opravdu hloupé na tuto společnost nepoukázat a rovnou ji zavrhnout, protože Vemar Helmets rozhodně nejsou žádní nováčci. Vemar Helmets vznikla v roce 1992 ale její kořeny spadají až do roku 1987, kdy se zaobírala výrobou nádob a různých „kontejnerů“ ze skelných vláken/laminátu.

Vyklápěcí helma Vemar Sharki (Hive) se pohybuje ve střední cenové kategorii kolem 5 000 Kč a za tyto peníze, rozhodně stojí za pozornost.

Skořepina je vyrobena z polykarbonátu s polymery R-3P a její celkové zpracování je na vysoké úrovni. Ovšem pokud se podíváte opravdu detailně a budete hledat nějaké „mínusy“ tak je samozřejmě najdete. Například logo Vemar, která není úplně rovnoběžné s upozorněním o homologaci v zadní části helmy. Takže nic, co by vadilo provozu, nebo doslova bilo do očí. Musíte to prostě najít.

Když už jsme u té homologace, helma plní klasický evropský standard ECE 22.05 a samozřejmě i DOT. Z grafické varianty dostupných helem, rozhodně doporučuju verzi Sharki Hive a nejlépe ve žluté nebo červené kontrastní barvě. Grafika malých oktagonů po bocích helmy spolu s efektem zahnutí a zvolenou kontrastní barvou se bude minimálně líbit každému kdo má alespoň trošku rád film Transformers a autoboty 🙂

Váha celé přilby se pohybuje kolem 1700 gramů, což na vyklápěcí přilbu není hodně ale ani málo. Celkový tvar přilby je spíše mírně oválný a lícní vycpávky poměrně těsně přiléhají k tváři. Helma tak na správné hlavě sedí doslova jako „p*del na hrnec“. Nebojte se ale, že byste už do helmy nedostali klasické dioptrické brýle, na ty je díky decentnímu vybrání v oblastí očí místa dostatek.

 

Ventilační systém se skládá z výklopných/přecvakávacích vstupů na levé i pravé straně helmy, bradového ventilačního vstupu a dvou zadních výfukových kanálků. Sice nemám k dispozici aerodynamický tunel, ale Vemar Klima System (KVS) jak se tento systém ventilace oficiálně nazývá, funguje na jedničku. Stejně tak systém funguje skvěle při mírném zamlžení, kdy stačí využít úplné ventilace a je po problému.

Křivého slova nejde říct ani na hledí přilby. Opravdu široký výhled vám dovolí vychutnat si jízdu naplno. Jo, já vím že to zní jako klišé, ale opravdu to tak je. Navíc integrovaná sluneční clona je skutečně široká a velká, takže překrývá téměř 100 % vašeho výhledu. Což na jednu stranu může být žádoucí, ale vzhledem k zatmavení raději doporučuji v lese nebo když nesvítí sluníčko a stíní stromy, vyklápět clonu nahoru. Ovládání se nachází tradičně na levé straně helmy a clona zůstane sklopena tam kde potřebujete (nemá pouze dvě polohy). A stejné je to i s klasickým hledím přilby, které má na pravé straně zámek.

Hledí je navíc od výroby chráněno vrstvou proti poškrábání a je připraveno na fólii Pinlock MaxVision, která ale bohužel není součástí balení. Za zmínku také stojí uzpůsobení pro připojení interkomu (označováno jako VCS com system), který je připraven na aktuálně dostupné interkomy na trhu – Sena, Cardo apod. Nejspíše se tam vejde i nějaký univerzální, ale raději bych si to nejdříve ověřil.

Celkově nemám vyklápěcí přilbě Vemar Sharki po technické stránce co vytknout. A že tu jsou detaily, které musíte vyloženě hledat? To mi za tyto peníze rozhodně nevadí.

Výrobce: Vemar, Vemar Helmets
Model: Vemar Sharki, Sharki Hive…
Typ: vyklápěcí/modulární přilba
Materiál: polykarbonát, EPS
Dostupné velikosti: XS, S, M, L, XL, XXL

8.7

Výhled

9.5/10

Komfort

9.0/10

Hlučnost

8.5/10

Ventilace

9.0/10

Kvalita zpracování

8.0/10

Výbava

8.5/10

Cena

8.5/10

Přidejte své hodnocení!

Please enter your comment!
Please enter your name here