Jaké oblečení koupit na sportovní motorku?

Často se v dotazech setkáváme s otázky typu jaké oblečení na motorku koupit. Jak se obléknout na sportovní motorku, jak na cestovní moto, crossku nebo i třeba co je optimální koupit na skútr do města. Rozhodli jsme se proto vybrat a sestavit několik druhů oblečení. A vzhledem k tomu že nejčastější dotaz je jaké oblečení vybrat na sportovní motorku, tak začneme článkem právě na toto téma. Protože jak už jste jistě několikrát četli na zákoutích internetu, pořízením motorky investice nekončí, ale teprve začínají – a výběr správného vybavení, včetně helmy, patří k těm nejdůležitějším věcem.

Skvěle padnoucí oblečení je totiž základ bezpečné jízdy. A neplatí to pouze pro helmy ale také u oblečení a doplňků. Právě tady hraje velkou roli to, jak v případě nehody dopadnete.

Tento seznam se skládá z několika balíčků a je rozdělen dle rozpočtů. Od pomalu toho nejlepšího (a taky téměř nejdražšího) až po kvalitní výbavu za relativně rozumné peníze. Naschvál nepíšeme levného, protože na zdraví a bezpečnost byste šetřit rozhodně neměli a výrobky z nejnižších cenových pater – jako třeba helmy za stokoruny, opravdu nemůžeme na sportovní motorky atakující rychlosti přes 250 km/h doporučit. Na druhou stranu, nebudeme za každou cenu vybírat to nejdražší, protože jak všichni víme, nejdražší automaticky neznamená nejlepší. Primárně tady prezentujeme to, co je vyzkoušené a co nabízí nejlepší poměr cena – výkon.

 

Rozpočet: téměř neomezený

Helmy

Rovnou upozorňujeme že vybíráme oblečení pro supersportovní motocykl – tedy ke sportovnímu užívání. V případě doporučených helem to znamená, že preferovanou funkcionalitou je hlavně nízká váha, skvělý výhled do stran a hlavně vysoká bezpečnost.

V této kategorii vyhrávají přilby AGV Pista GP (cca 30 000 Kč) a Shoei X-Spirit III (cca 22 000 Kč).

 

AGV Pista GP

Zobrazit aktuální ceny

Shoei X-Spirit III

Zobrazit aktuální ceny

 

Nabízí nejen nízkou váhu, skvělou bezpečnost ale také relativně slušný komfort. Ovšem pozor na hluk. Jedná se o závodní/sportovní přilby, jsou tedy hlučnější než klasické cestovní. A navíc nemají “zbytečnosti” jako jsou clony proti slunci. Jsou to čistě závodní přilby.

 

Kombinézy

Na závodění a z hlediska bezpečnosti jsou nejlepší jednodílné kombinézy. Z hovězí kůže, dostatečně perforované kvůli komfortu, s kvalitním prošitím a dobrými chrániči. Nejlepší variantou je nechat si ušít kombinézu na zakázku. Cenově se takto pohybujete od cca 18 000 Kč až po 30 000 Kč.

Druhou možností je zakoupení kombinézy od světoznámého výrobce, který splňuje veškeré náležitosti.

 

Psí Hubík

Alpinestars GP Tech (i V2)

Zobrazit aktuální ceny

Dainese Laguna Seca

Zobrazit aktuální ceny

Spidi (Race) Warrior Zobrazit aktuální ceny

 

Boty

Důležitou ochranou nohy je nejen kvalitní podrážka, větratelnost boty, ale hlavně fixace kotníku a celého tvaru chodidla a nohy. Vyměnitelné slidery, speciální vnitřní podrážka, která se přizpůsobí vašemu chodidlu a vysoká citlivost špičky pro přesně řazení. I zde je ochrana na první místě.

 

Alpinestars Supertech R

Zobrazit aktuální ceny

Sidi Mag-1

Zobrazit aktuální ceny

 

Rukavice

Kvalitní hovězí kůže ve vrchní části, jemná třeba i klokaní kůže uvnitř pro dokonalý komfort a ty nejlepší chrániče prstů a kloubů z karbonu, titanu a jiných moderních materiálů.

Alpinestars GP Pro (včetně R2)

Zobrazit aktuální ceny

Dainese Druids D1

Zobrazit aktuální ceny

Spidi Carbo Track

Zobrazit aktuální ceny

 

Chrániče

Pokud vaše kombinéza nemá integrovaný páteřový chránič – a tím myslíme pevný lamelový, nikoliv měkkou pěnu, kterou rukou zmáčknete. Měli byste se podívat po pěkném „páteřáku”.

Alpinestars NUCLEON KR-3 Zobrazit aktuální ceny Dainese WAVE 11/12/13 AIRZobrazit aktuální ceny Spidi Back Warrior EVOZobrazit aktuální ceny

 

Celková útrata za vybavení na motorku se v tomto případě pohybuje mezi 63 000 – 83 000 Kč. A za to už je celkem slušná ojetá druhá motorka 🙂

 

Rozpočet: zlatá střední cesta

 

Helmy

Špičkové helmy při zachování určitého komfortu i pro ježdění na silnici jsou v této kategorii hojně zastoupeny.

Shark Race R ProZobrazit aktuální ceny AGV Veloce SZobrazit aktuální ceny
Bell StarZobrazit aktuální ceny

 

Kombinézy

Pokud nemáte kombinézu na zakázku, což je samozřejmě ta nejlepší varianta, konfekční velikosti světových výrobců nabízí velmi solidní kvalitu i v cenových kategoriích 10 – 15 000 Kč.

Alpinestars Challenger / Stella MotegiZobrazit aktuální ceny

Dainese AssenZobrazit aktuální ceny
4SR RRZobrazit aktuální ceny

 

Pro ježdění na silnici je samozřejmě pohodlnější koupit 2-dílnou kombinézu. Ovšem z hlediska bezpečnosti a pokud to myslíte s ježděním rychle opravdu vážně, preferujte spíše 1-dílnou.

 

Boty

Sidi VertigoZobrazit aktuální ceny

Sidi B2Zobrazit aktuální ceny
Alpinestars S-MX 6Zobrazit aktuální ceny

 

Rukavice

V nižší cenové kategorii je o něco těžší najít rukavice s chrániči kloubů například z titanu nebo speciálních slitin. Ovšem zdatně nabídce a funkcionalitě sekundují rukavice s ochranou kloubů z uhlíkových vláken (karbonu).

Alpinestars SP X AIR CARBONZobrazit aktuální cenu
4SR Sport Cup IIZobrazit aktuální cenu
Lookwell SniperZobrazit aktuální cenu

 

Chrániče

Jsou velmi podobné jako v dražší konfiguraci. Prioritou je aby chránič páteře skvěle držel na svém místě a dosahoval až ke kostrči. Proto čím delší, tím zpravidla lepší. Ovšem nesmí vám překážet při sezení.

Alpinestars Nucleon KR-2Zobrazit aktuální cenu

 

Alpinestars Bionic Back ProtectorZobrazit aktuální cenu

 

 

Celková útrata za velmi dobré a bezpečné vybavení na motorku? V tomto případě 31 500 Kč až 34 500 Kč.

 

Rozpočet: nízký, ale stále kvalitní vybavení

 

Helmy

Na helmě se prostě šetřit nemá, z tohoto důvodu jsme vybírali ty, které fungují nejen skvěle na silnici ale také splňují alespoň 4* podle nezávislého hodnocení SHARP.

AGV K-3 SZobrazit aktuální ceny

MT Blade SVZobrazit aktuální ceny

Scorpion EXO-410 AirZobrazit aktuální ceny

 

Kombinézy

V této kategorii můžete vybírat pouze z méně známých značek a s velkou pravděpodobností bude jedinou možností 2-dílná varianta kombinézy. Což je na jednu stranu super na běžné ježdění na silnici, ale na okruhu při havárii ve vyšších rychlostech to může znamenat problém.

Na českém trhu můžete v cenové kategorii kolem 10 000 Kč za kombinézu vybírat pouze ze značek Tschul, jejímž hlavním importérem je společnost Motozem.cz. Druhou variantou jsou kombinézy MBW.

Tschul 737/747/770Zobrazit aktuální ceny

 

MBW DenisZobrazit aktuální ceny

 

 

Pokud chcete raději vyzkoušet jiné značky, budete se muset vydat k „sousedům“ do FC-Moto.de. Zde začínají kombinézy od cca 6 000 Kč a ve výprodejových akcích (které trvají téměř pořád) není problém koupit kombinézy značek Alpinestars, AXO, Spyke, Berik nebo IXS od 7 000 Kč. Jak nakupovat na FC-Moto se můžete podívat zde: https://motohodnoceni.cz/rady-a-tipy/jak-nakupovat-na-fc-moto-de/

Celý sortiment motocyklových kombinéz pak naleznete na FC-Moto.de / Kombinézy.

Boty

Sidi FusionZobrazit aktuální ceny

RST Tractech EvoZobrazit aktuální ceny
TCX SporTour EVOZobrazit aktuální ceny

 

Rukavice

V této cenové kategorii nabízí karbonové protektory v záasadě pouze značka 4SR. Ostatní využívají zejména TPU či jiné protektory z kompozitů gumy.

Alpinestars Santiago DrystarZobrazit aktuální cenu

 

4SR SR001Zobrazit aktuální cenu

 

MBW MikeZobrazit aktuální cenu

 

W-TEC DecaneZobrazit aktuální cenu

 

 

Chrániče

Pokud nemůžete vybrat některý chránič z balíčků výše, moc produktů na výběr v této nízké cenové kategorii není.

Páteřový chránič MBW 12Zobrazit aktuální cenu

 

Ledvinový pás Alpinestars Saturn KidneyZobrazit aktuální cenu

 

Kolik vás to tedy všechno bude stát v nejlevnější variantě? V nejlevnější kombinaci je to zhruba 14 200 Kč a v nejdražší variantě 22 500 Kč.

 

Verdikt

Kolik tedy stojí oblečení a vybavení na sportovní motorku? Jak dobře vidíte, tak i relativně nízký rozpočet na vybavení dosahuje deseti tisíců. Samozřejmě naleznete i levnější věci. Již výše zmíněné helmy za pár stovek, levné chrániče, rukavice a či jiné doplňky. Ale je na každém, aby dobře zvážil, nakolik si cení vlastního života. A na sportovní motorce toto platí dvojnásob.

Reálně si myslíme, že pro většinu motorkářů stačí vybrat klasickou střední cestu. Samozřejmě kombinaci napříč balíčky nic nebrání. Takže si klidně můžete pořídit helmu za 30 000 Kč a kombinézu za 7 000 Kč, popřípadě obráceně. Pokud to se závoděním na motorce myslíte opravdu vážně, budete k tomu muset přizpůsobit i oblečení. A stejně tak jako jiném vrcholovém sportu, cena vybavení pro profesionály patří k těm vyšším.

Přidejte své hodnocení!

Please enter your comment!
Please enter your name here