Jak zabezpečit motocykl proti krádeži 2 – Motoalarmy

0

V předchozím článku jak zabezpečit motocykl proti krádeži, jsme se věnovali převážně mechanickému zabezpečení. Jelikož ale žijeme v 21. století, budeme se nyní v článku věnovat moderním technologiím jak se proti zlodějům alespoň trošku bránit. Čím více svůj motocykl zabezpečíte, tím je menší pravděpodobnost že vám ho ukradnou. Ale samozřejmě profesionální zloděj si bohužel vždycky cestu najde. Takže jaké máme dnes možnosti? Pojďme se nejdříve podívat na přehled motocyklových alarmů:

 

Motoalarm SE-540 od Safety Lock (1 000 – 1 500 Kč)

Motoalarm SE-540

Úplný základ v dnešní době ale přesto jej spousta lidí nepoužívá. Pokud nepočítáme kombinaci mechanického moto zámku brzdy s alarmem, je dalším krokem právě samostatné zařízení s náklonovými, otřesovými či jinými čidly. Dnes už i ten nejzákladnější moto alarm se zabudovaným imobilizérem a otřesovým čidlem lze pořídit za ceny kolem 1 500 Kč. Typickým představitelem této kategorie je například motoalarm SE-540 od společnosti Safety Lock. V balení dostanete malou sirénu (nezávislou na původní, kdyby ji zloděj chtěl odstřihnout), dva dálkové ovladače, kabelový svazek a voděodolnou jednotku s integrovanými čidly.

Když opomineme důležitou vlastnost – možnost regulace a nastavení otřesového čidla, kterou tento motoalarm samozřejmě má (nikdo nechce aby se mu spouštěl alarm když kolem motocyklu projede auto nebo přeběhne kočka), je tento alarm vybaven funkcí dálkového startu a co lépe, i funkcí dálkového vypnutí motoru. To můžete provést dvěma způsoby a to buď jen vypnutím motoru, nebo zároveň se spuštěním sirény a rozblikáním výstražných světel. Problém je ten, že lze motocykl ovládat zhruba na vzdálenost kolem 100 metrů, takže musíte být dostatečně rychlí. Dálkový start je možný na vzdálenost zhruba 50 metrů, ale kdo dneska nechává zaparkovaný motocykl bez zařazené rychlosti? Tak jen opatrně aby nedošlo ke kolizi, kdyby náhodou selhalo čidlo kontroly neutrálu.


SE540

 

 

Motoalarm SPY15 od STU Alarm (1 500 – 1700 Kč)

motoalarm spy 15

V nepatrně vyšší cenové kategorii získáváme funkce o kterých jsme ani nevěděli že by se mohli hodit. Regulovatelné otřesové čidlo a dálkově odpojitelný imobilizér jsou v této cenové hladině již standardem. U motoalarmu SPY15 se navíc přidává náklonový senzor (pokud někdo začne s motocyklem manipulovat, spustí se siréna), mikrovlný senzor, šesti-tónová siréna (unikátnost zaručena) a hlavně záložní baterie. Ta možní alarmu udržet poplach po dobu 5 minut i po odstřižení klasické motocyklové baterie. A pokud znáte svůj přednastavený zvuk a jste v doslechu, je to dostatečně dlouhá doba k vykonání jakékoliv akce.

Velkou výhodou je také notifikační dioda na alarmu, podle které poznáte zdali je alarm v činnosti, dochází mu záložní baterie nebo je nějaký problém. Říkáte si, že jste se už setkali s tím že motoalarm vybil baterii motocyklu? Tady se vám to nestane, jelikož je pracovní odběr alarmu cca 2mA. To znamená, že byste s motocyklem museli stát bez nastartování několik týdnů – což se zrovna v sezóně moc často neděje 🙂 V cenové kategorii jde o jeden z nejlepších dostupných motoalarmů na trhu.


motoalarm spy 15

 

 

Motoalarm SPY 2-WAY od Spy (2 200 – 2 700 Kč) 

Motocyklový alarm Spy 2-WAY

Záměrně jsme vynechali cenovou kategorii 1700-2000 Kč, protože se k dnešnímu dni moc zajímavých alarmů nenachází. Respektive nachází ale chceme tento článek udržet přehledný a pokud už o nějakém alarmu uvažujete, určitě znáte předem svojí cenovou hladinu. Takže co získáte, když si připlatíte o cca 500 Kč více? Rozhodně skvělý motoalarm s dobrým dosahem dálkového ovládání (kolem 500 metrů v otevřeném prostranství a 250 metrů v zástavbě), dvoucestný pager (který vás informuje o tom co se s motocyklem právě děje vibracemi a akustickými signály, a s možností změny podsvícení) a hlavně „šifrování“ komunikace mezi alarmem pomocí plovoucího kódu.

Mikrovlné čidlo, regulovatelný otřesový senzor, imobilizér s možností dálkového zablokování, dálkový start nebo možnost vyhledání motocyklu jsou v této cenové relaci už zažitým standardem. Zajímavostí je dodávaná siréna, která dokáže vyprodukovat hlasitost 110 – 125dB. A to si můžete být jisti, že určitě nepřeslechnete (stejně jako vaši sousedi).

Motocyklový alarm Spy 2-WAY

 

 

Motoalarm Jablotron GT-970 (3 200 – 3 600 Kč)

Motoalarm Jablotron GT970

Ne nadarmo se říká „zlaté české ručičky“ a nejinak je tomu i u českého výrobce alarmů, společnosti Jablotron. Jejich motoalarm s označením Jablotron GT-970 patří mezi to nejlepší v poměru cena/výkon, co lze na trhu motocyklových alarmů nalézt. A samozřejmě to nejsou jen marketingové řeči, ale skutečná fakta. Pojďme se tedy podívat, co nám firma z Jablonce nad Nisou připravila.

Můžeme začít třeba u zapalování, kdy je hlídán už jen vstup samotného klíčku do zapalování. Tedy pokud se někdo pokusí strčit špatný klíček nebo něco jiného do zapalování, automaticky jste o tom informováni a zloděj pomocí sirény také. To samé platí i v případě že si někdo sedne na váš motocykl (ano, je zde senzor pro snímání zatížení sedadla) nebo sklopí či jinak manipuluje se stojánkem.

Všechny funkcionality, které jste mohli číst u předchozích motoalarmů jsou zde samozřejmostí a jsou ještě více vylepšeny. Otřesový senzor je samozřejmě také stavitelné a navíc je zde možnost aktivace tzv. proti-únosového systému kdy jsou čidla nastavena na vysokou citlivost. Že si můžete pomocí čidel hlídat i kufry nebo podsedlovou část je už jen doplněk. A pokud by ani to nestačilo, je zde výstup pro přidání několika čidel dle vašeho rozhodnutí. Jsou to jen detaily, ale věci jako je vícebarevná univerzální kabeláž pro snadné a nenápadné integrování alarmu do motocyklu určitě potěší. Veškerá komunikace a ovládání alarmu samozřejmě probíhá pod plovoucím kódem, takže odchycení kódu a následné zcizení motocyklu rozhodně nebude jednoduchou záležitostí.

No a jelikož má tento alarm spoustu čidel a možností rozšíření, je vybaven i záložní baterií pro sirénu a alternativní funkcionalitu v případě odstřižení od baterie motocyklu. Záložní baterie je nikl-kadmiová s 120mA, takže se nemusíte zase několik týdnů strachovat, jelikož je provozní odběr alarmu při plné aktivaci méně než 1,5mA. Navíc systém umí přepnout do módu „SLEEP“ (cca po 10 dnech nečinnosti) kdy je odběr méně než 0,02mA. Pokud hledáte motoalarm s nejlepším poměrem cena/výkon, právě jste ho našli.

Motoalarm Jablotron GT970

V příštím článku si probereme další možnosti zabezpečení motocyklů jako je GPS a GSM lokalizace, monitoring vozidla apod.

Odpovědět

Please enter your comment!
Vložte své jméno nebo přezdívku