Co je to: Antifog?

0

Zamlžování plexiskla na helmě není zrovna dvakrát oblíbené, doslova je to opruz. A navíc nebezpečný opruz, protože zrovna když potřebujete vidět na cestu, máte tam mlžný opar.

To je problém velké většiny helem, které se zamlžují v opravdu nejnevhodnější chvíli. Hledí se vám zamlží ať je zima, mokro nebo se naopak potíte po náročné projížďce, popřípadě vydýcháváte a soustředíte se při jízdě na závodním okruhu.

Výhodou je, že si tuto vlastnost výrobci helem uvědomují a snaží se přijít s optimálním řešením. Navíc díky moderním technologiím je těchto řešení více a více. A co to tedy ten antifog (anti-fog, anti fog)  je? Jak už anglický název napovídá (fog = mlha), jedná se o úpravu proti zamlžení hledí helmy. Jak zabránit zamlžení helmy? Pojďme se podívat co máme aktuálně na trhu a jaké jsou možnosti.

 

Anti-Fog vložka

V současné době jedna z nejlepších možností jak zabránit mlžení hledí přilby. Na trhu je těchto antifog vložek dostupná celá řada od několika výrobců a důkladnému vybrání tak nic nebrání.

Jedná se o tenký kus průhledného plastu, který se vkládá z vnitřní nebo vnější strany do připravené „pochvy“ hledí přilby. Vložka zastavuje kondenzaci prostřednictvím své hydrofobické vrstvy, která na sebe částečně váže molekuly vody (ano, i když je hydrofobická) a pomáhá tak usměrňovat kondenzaci uvnitř helmy. Proto pokud hledáte helmu a už do budoucna přemýšlíte že nechcete aby se zamlžovala, hledejte helmu s přípravou na antifog vložku.

 

PinLock vložka

PinLock patří dnes k nejvíce používanému systému proti zamlžení. Jednoduše se vkládá do mezery v hledí a pomocí silikonovému těsnění, které obíhá vložku PinLock nedochází ke kondenzaci. Veškerá vlhkost je totiž „lapena“ mezi těmito dvěma vrstvami a nemá se kam odpařovat. Více o systému PinLock se dočtete v tomto článku: Co je to PinLock?

Pinlock vložky jsou dnes součástí většiny dražších helem. Dříve výsada pouze závodních integrálních přileb s cenou nad 20 000 Kč, dnes díky technologii a dostupnosti tyto vložky nalezneme v balení i u helem v cenové kategorii od 7 500 Kč. Pokud balení PinLock vložku neobsahuje, hledejte přilby které mají označení „PinLock ready“, „příprava pro Pinlock“, nebo „možnost PinLock vložky“ apod.

 

Ostatní vložky proti zamlžování

Ačkoliv většina výrobců helem přistoupila ke spolupráci a výrobě PinLock vložek, několik výrobců zkouší vlastní cestu.

Jedním z takových výrobců je například firma LS2 a jejich vložka s názvem Fog Fighter. Stejně jako v případě vložek PinLock je zde dodatečné uchycení prostřednictvím výstupků (pinů) ale umístěných níže u spodního okraje hledí. Popisovat sytém fungování nemá cenu, jelikož je stejný jako v případě vložek PinLock.

Další možností je použít vložku od externí firmy. Bob Heat je firma z Velké Británie, která se zaobírá výrobou vložek proti zamlžení s názvem Fog Demon. Na našem českém trhu jsou tyto vložky nedostupné, respektive se nedají nikde koupit. Princip je ochrany proti zamlžování je i zde stejný jako u vložek PinLock nebo Fog Fighter.

 

 

Spreje proti mlžení, oleje proti zamlžení, anti fog spray

Na trhu existuje nespočet sprejů a přípravků proti zamlžení. Nemusíte se zde zaměřovat pouze na spreje určené na helmy, ale jsou zde také přípravky pro skla automobilů, dioptrické brýle, olejíčky, různé „nano“ spreje apod.

Některé výrobky nepatří rozhodně mezi levné a ačkoliv se výrobce chlubí jejich „absolutním“ účinkem, opak je pravdou. Chemické sloučeniny z velké části zanechávají při dešti bílé šmouhy a je sice dobré relativně funguje, ale pokud stejně nic nevidíte, nemá to cenu. Problémem je, že většina těchto výrobků prostě nefunguje moc dobře. Z našeho okolí neznáme nikoho, kdo by byl dlouhodobě spokojený s užíváním podobných přípravků a to i od renomovaných společností.

 

Jak nejlépe zabránit mlžení hledí u přilby?

Nejlepší možností je koupit helmu, která má možnost vložení antifog vložky ať už PinLock, Fog Fighter nebo třeba Fog Demon. To co byste utratili za přípravky s nejistým výsledkem, zde získáte jako standard.

 

 

 

Odpovědět

Please enter your comment!
Vložte své jméno nebo přezdívku