Co je to: E.Q.R.S (Emergency Quick Release System) ?

E.Q.R.S je bezpečnostní systém vyvinutý k odejmutí helmy řidiče tak, aby nedošlo k úrazu míchy, páteře nebo hlavy.

Pokud měl řidič motorky nehodu, je v některých případech nutné mu sundat helmu. Ať už je to z hlediska zjištění zdali je poškozena i hlava nebo pohodlnosti. Pokud je řidič na prokraji sil, těžko na vás bude z helmy křičet co máte udělat.

Sundat helmu je tedy jedním z prvních kroků v případě že se stane vážnější nehoda. Jenže ono se to jednodušeji řekne než udělá. Zkuste si vzpomenout jak „snadno“ vám jde nasadit těsnější helma na vaši hlavu a to víte kde a kam šáhnout, jak ji naklonit. Každá hlava je jiná a vzhledem k opatrnosti kterou je potřeba vynaložit při sundávání helmy zraněného se nejedná zrovna o dvakrát jednoduchý úkol.

Pro záchranáře je sundání helmy ve většině případů vážných nehod také prioritou, a opravdu nemají čas se dohadovat nebo dlouze vymýšlet, jak helmu rychle sundat bez poškození míchy nebo páteře řidiče.

A přesně pro tyto případy se několik výrobců motocyklových helem rozhodlo vytvořit bezpečnostní systém E.Q.R.S – který usnadňuje sundání helmy v přímém směru bez nutné manipulace s krkem.

Jak E.Q.R.S funguje?

V zásadě se jedná o systém, který umožňuje vyndat některé panely jako jsou lícnice bez sundání přilby. Většina lícnic je v tomto systému propojena s panelem o kousek dál a po odjištění „táhla“ systému EQRS dojde k vyjmutí až 3/4 interiéru – což usnadní sundávání helmy z hlavy řidiče.

EQRS je umístěný na spodní straně helmy a zpravidla má červenou barvu s nálepkou informující záchranné složky o jeho umístění. Jak konkrétně celý systém funguje můžete vidět na videu od společnosti Shoei níže, která je také průkopníkem tohoto bezpečnostního systému.

Které helmy mají E.Q.R.S?

Většina dnes na trhu dostupných helem je tímto nebo podobným systémem vybavena. Zejména ve vyšší cenové kategorii sportovních integrálních přileb ale také motokrosových helem, kde je zkrátka větší pravděpodobnost úrazu. Někdy se to nejmenuje E.Q.R.S ale výrobci mají bezpečnostní systém pojmenovaný vlastním názvem. Pokud tedy chcete zvýšit pasivní bezpečnost, je E.Q.R.S určitě vhodným kandidátem.

Přidejte své hodnocení!

Please enter your comment!
Please enter your name here