
Integrální helmy se mlží. To je fakt, který pocítíte zejména když je venku chladno nebo vlhko. Ranní cesta do práce nebo odpolední projížďka – jen málo věcí vám dokáže znepříjemnit cestu tak jako neustále zamlžené hledí helmy. Potřebujete se podívat na semafor a místo toho máte barevné šmouhy? Soustředíte se na silnici a výmoly před vámi (zdravíme silničáře) a najednou máte přes polovinu hledí mlhu? Nejenom že je to všechno opravdu pruderní, ale taky dost nebezpečné. No a systém PinLock je něco, co vám v 99 % pomůže.
PinLock je ohebná vložka z průhledného plastu, která se usazuje na vnitřní stranu helmy na určené záchytné body. Pokud tedy kupujete novou helmu, hledejte a vybírejte pouze ty které mají minimálně označení „PinLock ready“, „příprava pro PinLock“ apod. Pokud však takovou helmu nemáte, nezbývá vám nic jiného než se poohlédnout po jiném řešení proti zamlžení. Jak zabránit zamlžení helmy naleznete v článku: Co je to Antifog?
Historie PinLock
Derek Arnold byl mužem který začal přivážet helmy do Holandska v roce 1979, ale vyvinout systém PinLock mu „trvalo“ až do roku 1994. Určitě nad tím nepřemýšlel každý den po dobu několika let, ale vždycky ho zajímalo jak zlepšit výhled z helmy. Nakonec vymyslel řešení které vyzkoušel společně s holandskými policisty a zrození technologie PinLock bylo tady. Vložky do hledí PinLock pomalu získávali na popularitě zejména mezi motorkáři v Evropě a až v posledních letech se rozrůstají po Spojených Státech Amerických a po Asii. Většina dnes vyráběných helem, minimálně z vyšších řad už se systémem PinLock počítá a buď jej nabízí jako doplňkové příslušenství nebo je vložka rovnou v ceně (zejména top modely výrobců).
Jak funguje PinLock?
Průhledná vložka má kolem sebe nepatrné silikonové těsnění, se kterým se přiloží na vnitřní stranu hledí přilby. Vzhledem k ohebnosti a pevnosti vložky dojde k jejímu vytvarování dle hledí a vznikne tak doslova mikro-milimetrová mezera mezi původním hledím a vložkou. Pokud si představíte klasické okno, tak s jednou tabulkou skla bude vždy zamlženo. Pokud ale máte dvě tabulky skla a skvěle utěsněné, veškerá vlhkost nejen že pravděpodobně nepronikne, ale pokud ano, tak zůstane v mezeře mezi skly. A přesně takto funguje i systém PinLock. Nejjednodušší řešení zkrátka bývají ty nejlepší.
To byla základní vložka PinLock, jenže existuje i varianta PinLock Max Vision. Oproti původní a „základní“ vložce se liší akorát vnitřním vybráním a velikostí. PinLock Max Vision je uchyceno stejným způsobem na výstupky/kolíčky a za pomocí silikonového těsnění kolem dokola. Jenže nabízí i ono vybrání, které způsobuje ještě menší mezeru mezi původním hledím a vložkou. V tomto případě je navíc vložka větší pro pohodlnější výhled řidiče a nesoustředí se pouze v hlavních zorných bodech hledí.
Dnes můžete koupit samotné vložky PinLock se zabarvením, respektive zatmavením proti slunečním paprskům a nemusíte tak měnit hledí přilby. I když je otázkou co vyměníte rychleji, jestli vložku na hledí nebo celé hledí, zejména v době kdy k výměně hledí nepotřebujete ani žádné nářadí a vše je otázkou maximálně několika desítek vteřin.
Nevýhody
V zásadě žádné nevýhody vložky PinLock nemají. Jedinou nevýhodou může být jejich cena pokud je dokupujete zvlášť. Základní vložky PinLock začínají na cenách od 600 Kč dle výrobce helmy. Takže si případně ověřte zdali je helma vložkou již vybavena, či se musí dokupovat zvlášť a jaké jsou její ceny.
Někomu také může vadit nepatrné zkreslení (zejména u levnějších modelů přileb) zorného pole a nadbytečné odlesky při jízdě proti slunci. Ale není to nic extrémně omezujícího a pravděpodobně to ani nepostřehnete.
A poslední nevýhodou je samozřejmě spolehlivost. Nikdy není nic na 100 % a to platí i v tomto případě, takže počítejte spíše s 98-99% účinností. Při testovací jízdě naší partičky do rakouských Alp došlo k mírnému zamlžení na všech (3) našich helmách se systémem PinLock Max Vision. Nejspíše za to ale může výrazný teplotní rozdíl, když jsme vyjeli nahoru a najednou se ochladilo snad o 15°C. Takže mírné zamlžení bylo to nejmenší co nás v danou chvíli trápilo. Navíc je teď PinLock k dostání v nových specifikacích (tloušťkách/sílách) 70, 90 a 120 – zejména pro motocyklové závodníky.
Vyplatí se tedy investovat do systému PinLock? Rozhodně! Jedná se zatím o nejlepší řešení na trhu proti zamlžování plexi helmy. Jděte do něj!